Suudi Arabistan: Filistin meselesi İslam ve Arap ülkeleri için önemli bir konu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Ekim 2018 | 23 Muharrem 1440 Çarşamba 07:18

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün düzenlenen toplantısında, Filistin meselesinin yanında Kudüs’ün Arap ve İslami kimliğinin, Arap ve İslam ülkeleri nezdindeki önemine vurgu yapıldı.

Kudüs ve Filistin Devleti’nin tüm Filistin toprakları üzerindeki egemenlik hakkının 1967’de işgal edildiğinin altı çizilen toplantıda, Arap-İsrail çatışmasının, 2002 yılında Suudi Arabistan tarafından sunulan Arap barış inisiyatifine uygun olarak çözülmesinin Arap ve İslam ülkeleri tarafından benimsendiğine dikkat çekildi.

, başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısının başında, ABD Başkanı Donald ile yaptığı görüşmesinin yanında Maldivler Cumhurbaşkanı Abdulla Yameen ve Endonezya Başkanı Joko Widodo ile görüşmelerine dair bilgi verdi.

Yeni projeler

Toplantıda, Kral Selman’ın Medine şehrine yaptığı ziyarete de değinilerek, bu esnasında Hac ve Umre ziyaretçilere büyük faydası dokunacak bir takım önemli projelerin başlatıldığına vurgu yapıldı.

Hızlı tren projesi

Harameyn Hızlı Tren Projesi’nin açılışını yapan Kral Selman’a teşekkürlerin sunulduğu toplantıda, ‘2030 Vizyonu’ doğrultusunda Allah’ın misafirlerine daha iyi hizmet edebilmek için tüm imkanların kullanılacağının altı çizildi.

Yemen’e

Toplantıda, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in, Yemen Merkez Bankası’na finansal destek vermek amacıyla 200 milyon dolarlık bağışta bulunmaya karar verdiği, ayrıca Yemen halkının üzerindeki ekonomik yükü hafifletmek için Yemen Merkez Bankası’na toplam 3 milyar dolar yatırılacağı da dile getirildi.

Enformasyon Bakanı Dr. Avad el Avad, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Birliği’ne (AB) ait konvoya Somali’nin başkenti Mogadişu’da düzenlenen saldırıyı kınadıklarını dile getirerek, Somali halkına taziye dileklerini ilettiklerini söyledi.

Dr. Avad, Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın içişlerine dair bir takım kararlar alındığını da bildirdi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın