Suud Kralı Selman’dan İran’a karşı zirve çağrısı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Mayıs 2019 | 14 Ramazan 1440 Pazar 12:04

Kralı Selman bin Abdulaziz, Ramazan ayının 25’inci gününde ’de Körfezle ilgili iki olağanüstü düzenleme çağrısında bulundu.
Suudi Arabistan Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kral Selman bin Abdulaziz’in Körfez İşbirliği (KİK) ile ’ni bölgedeki istikrar ve güvenliğin artırılması konusunda istişare ve koordinasyon amaçlı zirve yapmaya çağırdığını duyurdu. Bölgesel kara sularında İran tarafından desteklenen ’in BAE kara sularında ticaret gemilerine saldırmasını hatırlatan Kral Selman, olayın, küresel piyasalarında istikrarı olumsuz etkilerine karşı uyarıda bulundu.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kral Selman’ın Körfez ve Arap devletleri liderlerini, 30 ’a denk gelen Ramazan’ın 25. gününde iki zirve yapmaya çağırdığı duyuruldu.
Öte yandan BAE, Kral Selman’ın bölgedeki ve istikrarın konuşulacağı Mekke’de zirve çağrısını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı, Kral Selman’ın bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak için yaptığı bu çağrıyı garip bulmadıklarını belirterek, Kral’ın bölgede birleştirici rolüne övgüde bulunuldu.
Bakanlık açıklamasında, “Hassas şartlar bölgeyi çevreleyen zorluklar karşısında Körfez ve Arap Birliği’nin ortak bir tutum takınmasını gerektirmektedir” ifadeleri yer aldı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.