Suriye’nin kuzeyinde muhalif gruplar anlaştı: Tüm bölgeler Kurtuluş Hükümeti’ne devredildi

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Ocak 2019 | 4 Cemaziyelevvel 1440 Perşembe 11:05

'nin kuzeyinde -HTŞ çatışması anlaşmayla sona erdi.

Suriye'nin kuzeyinde muhalifler arası çatışma, Ahrar el Şam ve Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ) arasında varılan anlaşmayla sona erdi.

Yılın ilk günlerinde Suriye'nin kuzeyinde muhalif arasında iç çatışmalar başlamıştı Nureddin Zenki hareketi ile HTŞ arasında 'in kuzeybatı kırsalında başlayan gerginlik daha sonra İdlib'in güneyine de sıçramıştı. Zenki hareketinin dağıtılmasıyla çatışmaları geçici olarak durmuş, ancak bir süre sonra Ahrar el Şam ile HTŞ arasında gerginlik tırmanmıştı.

HTŞ'nin dün Ahrar'ın kontrolündeki bazı yerleşimleri çatışmasız olarak ele geçirmesiyle gerginliğin ikinci perdesi başlamıştı.

Bugün saatlerinde yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre muhalif gruplar arasında bir anlaşmaya varılmasıyla çatışmalar son buldu. İki gruba yakın yerel , Ulusal Kurtuluş 'nin (UKC) HTŞ ile anlaştığını, anlaşma kapsamında iki tarafın da esirleri serbest bırakacağını, UKC kontrolündeki bölgelerin Kurtuluş 'ne devredileceği ifade edildi.

HTŞ tarafından desteklenen Kurtuluş Hükümeti bu anlaşmayla muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin tamamına yakınını olarak kontrol altına almış oldu.

Muhalif kaynaklar, yapılan anlaşma paralelinde bölgenin bölünmüş yapısının zamanla son bulacağını öne sürüyor. Anlaşmanın sahaya nasıl bir yansımasının olacağının ise belirli bir süre sonra ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

Link

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın