Suriyeli muhaliflerden Rusya’nın ateşkes teklifine ilişkin açıklama

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Mayıs 2019 | 13 Ramazan 1440 Cumartesi 16:41

Suriyeli muhalif gruplar, 'nın bölgede bir yapılmasına dair teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriyeli muhalif gruplar, Rusya'nın bölgede bir ateşkes yapılmasına dair teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu.

, Rusya öncülüğünde muhaliflerin kontrolündeki bölgelere üç ana eksen üzerinden başlattığı saldırılarda haricinde büyük bir ilerleme kaydedemedi. , Halep ve kırsalındaki çatışmalarda önemli kayıplar verdiği ifade edilen rejiminin, Rusya aracılığıyla bir ateşkes talebinde olduğu belirtildi.

Muhalif gruplar ise Rusya'nın teklif ettiği belirtilen ateşkese karşı çıktı.

Muhalif gruplardan Ahrar el Şam'ın Cabir Ali Paşa, ateşkes iddiasına dair yaptığı açıklamada "Muhaliflerin cephedeki sebatı nedeniyle Rusların ateşkes teklifinde bulunmak zorunda kaldığını" dile getirdi. Paşa, ateşkes teklifinin, rejimin son dönemde ele geçirdiği bölgeleri elinde tutmasını öngördüğünü, bu nedenle Esed rejimi ele geçirdiği bölgelerden çekilmeden bir ateşkesi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Bir diğer muhalif grup Ceyş el İzze'nin komutanlarından Yüzbaşı Mahmud el Mahmud da ateşkese karşı çıkan isimler arasında. Mahmud, konuya ilişkin üzerinden yaptığı açıklamasında "Düşman tükendikten ve tüm potansiyelini harcadıktan sonra herhangi bir ateşkesi konuşmak açık bir ihanettir." ifadesini kullandı.

Tahrir el Şam Heyeti'ne (HTŞ) yakın kaynaklar da sosyal medya üzerinden aktardıkları bilgilerde HTŞ'nin de herhangi bir ateşkesi kabul etmediğini aktardı.

Bölgede rejim saldırılarının dozu azalmış durumda. Ancak karşılıklı bombardımanlar şiddetini koruyor.

Kaynak: Mepa News

Link-

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.