Suriyeli aktivistler ‘Guta’yı Kurtarın’ kampanyası başlattı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Şubat 2018 | 26 Cemaziyelevvel 1439 Pazartesi 18:16

Suriye’de Beşşar Esed rejiminin ablukasında bulunan Doğu ’daki felakete dikkati çekmek için sosyal medyada bir kampanya daha başlatıldı.

 

Suriyeli , başkent Şam’da Esed rejimi ve destekçilerinin 5 yıldır ablukada tuttuğu ’da yaşanan insanlık krizine dikkat çekmek için üzerinden bir kampanya başlattıklarını açıkladı.

 

#SaveGhouta (#Guta’yıKurtarın) etiketiyle başlatılan kampanyaya destek veren sosyal kullanıcıları, “Doğu Guta’daki çocukları, hastaları, sivilleri kurtarın”, “Guta’yı Esed’den kurtarın”, “Katliamlar devam ediyor, Guta’yı Kurtarın” mesajlarını yazdı.

 

Aktivistler, daha önce de Doğu Guta’daki kimyasal saldırılarına ve savaş mağduru çocuklara dikkat çekmek için benzer kampanyalar düzenlemişti.

 

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta, Astana anlaşmalarında gerginliği azaltma bölgesi ilan edilmişti. Ancak ’nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yılın nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını yoğunlaştırarak son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi.

 

İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil, binlerce sivil hasta edilmeyi bekliyor. Hastalardan birçoğu çocuk veya ileri evre hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlığa karşı verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

 

Yaklaşık 400 bin nüfuslu Doğu Guta’ya son 47 günde, Esed rejimi ve zaman zaman Rus savaş uçaklarının da katıldığı saldırılarda en az 539 sivil öldü, 2 binden fazla sivil yaralandı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın