Suriye‘den “güvenli bölge” uyarısı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 31 Ocak 2017 | 3 Cemaziyelevvel 1438 Salı 04:25

Dışişleri Bakanı, ’de güvenli bölge oluşturma planının Şam ile koordinasyon olmaksızın gerçekleştirilmesinin tehlikeli olacağı uyarısında bulundu.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in ve Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin Şam’da bir görüşme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Ajans, görüşmede Başkanı ’ın ”güvenli bölge” planının da ele alındığını ve tarafların “Suriye hükümeti ile koordinasyon olmaksızın güvenli bölge oluşturma yönünde yapılacak her türlü girişimin tehlikeli olacağı” konusunda mutabık kaldıklarını duyurdu.

Lavrov’dan olumlu yaklaşım

Öte yandan Suriye hükümetinin müttefiki ’dan bu kez konuya ilişkin olumlu bir geldi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Şam’ın onayı olduğu takdirde ülkedeki kriz nedeniyle yerlerinden edilenler için Suriye topraklarında güvenli bölgelerin oluşturulması fikrinin değerlendirilebileceğini” söyledi.

İlgilinizi Çekebilir:  İran Devrim Muhafızlarından Ruhani yönetimine eleştiri

Planın Suriyelilerin başka ülkelerde sığınma başvurusunda bulunmalarına alternatif olarak gösteren Trump, tam olarak nerede güvenli bölge oluşturmak istediğini ise açıklamamıştı.

Trump’ın güvenli bölge planını devreye sokması durumunda ABD’nin Suriye’deki angajmanının artacağı ve Obama’nın Suriye politikalarından uzaklaşılacağı belirtiliyor.

, Obama döneminde uzun süre Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasına yönelik önerisinde ısrar etmişti. Ancak bu öneri ABD ve uluslararası güçleri içinde destek görmemişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın