“Suriye’den elde edilecek menfaat kalmadı”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Şubat 2017 | 20 Cemaziyelevvel 1438 Cuma 12:00

Kurtulmuş, ‘Artık vekalet savaşları üzerinden hiçbir ülkenin ’den elde edeceği bir menfaat kalmamıştır.’ dedi.

 

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, dün Demirören Medya’yı ziyaret etti.

 

Kurtulmuş, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay, Demirören Holding İcra Kurulu Üyesi Sinan Oktay, Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı ve Milliyet Gazetesi yazarı Mehmet Soysal, Genel Yayın Koordinatörü Mete Belovacıklı, Vatan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Yuvacan ile Milliyet ve Vatan siteleri yayın yönetmeni Bülent Ayanoğlu’yla bir araya geldi.

 

 

’da büyük oranda şehri bizim güçlerimiz aldı” diyen Kurtulmuş, artık tek bir ülkenin Suriye sorununu çözemeyeceğini söyledi.

 

 

Kurtulmuş’un El Bab ile ilgili açıklamaları şöyle;

“El Bab’da büyük oranda şehri bizim güçlerimiz aldı. Ama az sayıda da olsa şehir içerisinde kalan militanlar var. Bunlar Allah korusun son bir hamleyle canlı bomba saldırıları yapabilir ya da araç saldırıları yapabilirler. Bu yüzden kuvvetlerimiz çok temkinli şekilde ilerliyor.

 

 

Büyük oranda şehir temizlenmiştir. Umut ediyoruz bütünüyle temizlenecek. El Bab çok stratejik bir nokta. En baştan beri Fırat Kalkanı operasyonuna başlarken temel amacımız şuydu; biz Suriye’de herhangi bir yeri alalım, herhangi bir toprak Türkiye’nin eline geçsin, amacıyla bu yapılmadı.

 

 

Türkiye’nin ulusal güvenlik stratejisinin bir parçası olarak bu operasyona başlandı. El Bab’ı da içine alan 5 bin kilometrekarelik bir alanın terör örgütlerinden temizlenmesi, oralardan Türkiye’ye gelecek olan tehditlerin sonlandırılması ve orada şehirlerin halklarının da geri dönüşünün sağlanması amaçlandı. Güzel bir örneği de oldu. Şimdi oraya 45 bin Cerabluslu geldi.

İlgilinizi Çekebilir:  Tunceli'de sıcak temas! Çatışma çıktı

 

 

“Hiç bir ülkenin Suriye’den edineceği menfaat kalmadı

El Bab ile mesele bitmiyor. Rakka, DAEŞ’ın başkenti kendilerince. Münbiç de ’nin önemsediği yerlerden birisi. Bildiğiniz gibi en başından bütün unsurlarının Münbiç’in doğusuna geçeceğini garanti etmişti. Dolayısıyla biz o bölgede / güçlerinin de olmasını istemiyoruz, DAEŞ’ın da o bölgede varlığının Türkiye için bir tehdit barındırdığını görüyoruz. Dolayısıyla bu bizim tek başımıza yapacağımız bir şey değil, şartların oluşmasıyla birlikte eğer orada bir imkan çıkarsa Türkiye bu imkanı değerlendirecektir.

 

Aynı şeyi için de söylüyoruz. Rakka meselesinde şartların oluşması değerlendiriliyor. Eğer şartlar oluşursa Türkiye DAEŞ’a son nihai darbeyi vurmak için bu planın içerisinde olur. Artık şunu görmemiz lazım, Suriye sorununu hiçbir ülke tek başına çözemez. İşin kilit noktası burasıdır. ABD’nin, ’nın, Doğu’nun, Batı’nın anlaması gereken nokta burası. Artık vekalet savaşları üzerinden hiçbir ülkenin Suriye’den elde edeceği bir menfaat kalmamıştır.”

 

Fetih Medya- Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın