Suriye’deki peçe yasağı Türkiye’ye de sıçrar mı?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Şubat 2017 | 15 Cemaziyelevvel 1438 Pazar 16:14

’ta okullarda yasağının getirilmesi “laik dış güçlerin baskıları” olarak yerel basında yer bulmuştu.

Fırat Kalkanı’na katılan bazı gruplar ise, Cerablus yerel yönetiminden çekildiklerini açıklamışlardı.
Şam Cephesi, Sultan Murat Tugayları ve gruplarından yapılan açıklamada, kararın “kabul edilemez” olduğu vurgulamış

Şam Cephesi Şura üyesi Şeyh Muhammed Hatip de, peçe yasağının gruplarda şaşkınlığa sebep olduğuna vurgu yaparak, “İslam’ın ilkelerinden taviz verilmesi mümkün değildir. Bu kararın altına imza atan herkes hesap verecektir.” İfadesini kullanmıştı

-u Şam’ın  Cerablus ofisinden yapılan ise, durum kültürle de ilişkilendirilmiş: “okullarda peçenin yasaklanmasının dinin öğretileri ve toplumun kültürüne ters düştüğü” ifade edilmişti.

’de sıcak hiç hesapta yokken oluşan tartışmaları. Ancak bu durum yerel yayın organlarınca “kenti ele geçiren yabancı unsurların inisiyatifi” olarak yorumlanıyor. “’yi kendileri gibi  laik devlet haline getirmek isteyen büyük devletler” eleştirileleri dolaylı olarak ’ye işaret ediyor. Tam da bu noktada şu soru akıllara geliyor: “acaba benzer yasa Türkiye’de de uygulamaya konularak peçe yasağı genelleşir mi? “Fetih Medya
Geçtiğimiz haftalarda kamuoyunda  Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Ünlü kendi yayın organlarında “İslam’da yüz avret değildir , Mahmut Efendi’nin peçeye izni yoktur. Peçe takılmasına sokakta müsadesi yoktur.” vurgusunu yapmıştı.  Durduk yere böyle bir açıklamanın gündeme gelmesi acaba “bu yasağın alt yapısı mı  hazırlanıyor ? ” endişesini doğurdu.

İlgilinizi Çekebilir:  Lavrov: Üstesinden nasıl geleceğini biliyoruz

Peçe Türkiye’de sadece Milli Eğitime bağlı okullarda yasak

Milli eğitim Bakanlığı Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ndeki  değişiklik 28.09.2014’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ’ın yurt dışı gezisinden Türkiye’ye dönmesi ile yürürlüğe girdi. Yönetmelikteki “Okul içinde baş açık” ibaresi “okullarda yüzü açık” şeklinde değiştirildi. Bu değişiklikle okulda takılmasına izin verilmiş oldu. Ancak “yüzü açık” düzenlemesi ile “peçe” ve “çarşaf” gibi giysilerin giyilmesinin de önüne geçilmiş oldu. Ayrıca, tıpkı üniversitelerde takılmasına ilişkin tartışmalarda olduğu gibi, türbanın tüm okul yerleşkesinde takılıp takılamayacağı tartışmasının önüne, “okul içinde” ibaresinin “okullarda” olarak değiştirilmesi ile bu yasağın genelleştirilmesinin de önüne geçilmiş oldu.

Fetih Medya – Özel Haber

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın