Suriye’de tahliye sırası Madaya ve Zebadani’de

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Aralık 2016 | 24 Rebiülevvel 1438 Cuma 16:35

 

Şam’da rejimi ve yanlısı yabancı terörist grupların kuşatmasındaki Madaya ve ’den tahliyelerin başlaması bekleniyor.
Suriye’nin başkenti Şam’da Beşşar Esed rejimi ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların kuşatmasındaki Madaya ve Zebadani bölgelerinden tahliyelerin başlaması bekleniyor.

 

Rejimi ve rejim yanlısı yabancı teröristlerin kuşatmasındaki doğu ’ten ve muhaliflerin kontrolündeki ve Kefreya beldelerinden karşılıklı tahliyeler dün gece itibariyle sona ermişti.

 

Türkiye ve Rusya arasında 18 Aralık’ta varılan mutabakata göre, Şam’da rejim ve rejim yanlısı milislerin kuşatmasındaki Zebadani ve Madaya bölgelerindeki tahliyelerin doğu Halep’in tamamlanmasının hemen ardından başlaması gerekiyor.

 

İki ülkenin arabulucuğu ve garantörlüğündeki mutabakat çerçevesinde iki bölgeden toplam bin 500 kişi, Türkiye sınırında muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e getirilecek.

 

Muhaliflerin sınırına yakın bölgedeki son kalesi olan Zebadani ilçesi, geçen yıl ülkedeki en yoğun çatışmaların yaşandığı stratejik bölgelerden biri olarak öne çıkmıştı.

İlgilinizi Çekebilir:  Cüneydi: O fotoğrafta ben değil, onlar korkuyor!

 

Rejim, muhaliflere Lübnan’dan yardım ulaştıran yolu kesmek için Zebadani’yi havadan ve karadan yoğun kuşatma altına almıştı.

 

Zebadani ve Madaya’nın konumu

 

Zebadani, için Lübnan’da kendilerine destek veren Sünnilerin yaşadığı dağlık bölgeye yakın olmasıyla büyük önem arz ediyor. Şam’ın kuzeybatısında, başkenti Lübnan’a bağlayan karayolunun 45’inci kilometresinde yer alan Zebadani, Suriye rejimi için de stratejik konumda bulunuyor. Ayrıca ilçe, muhaliflerin sınırı geçerek zaman zaman taciz ettiği Lübnan ’ı için de hayati önem taşıyor.

 

Madaya, Zebadani’ye 10 kilometre mesafede yer alıyor. Barada Gölü’ne ev sahipliği yapan ve iç savaştan önce ülkenin tatil merkezlerinden biri olan Madaya da iki yıla yakın süredir rejim güçlerinin kuşatmasında.

 

Fetih Medya- Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın