Suriye’de “Esad karşıtı” gösteriler

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Aralık 2016 | 1 Rebiülahir 1438 Cuma 19:31

’nin çeşitli kentlerinde cuma namazı sonrası “ bizi birleştiriyor” adı altında yönetim karşıtı gösteriler düzenlendi.

 

Türkiye ve ’nın garantörlüğünde ateşkesin sağlandığı ülkede, başkent Şam’ın bölgesindeki Zemelka, Sabka, Cobar ve Hamuriye beldesi ile Duma ilçesi, İdlib’de muhaliflerin kontrolündeki tüm ilçe ve beldelerde cuma namazından sonra karşıtı gösteriler yapıldı.

 

Devrim bayraklarıyla meydanlarda toplanan Suriyeliler, üzerinde “Tehcir siyaseti Dareyya ve Halep çocuklarını öldürdü”, “Silahlı muhalifler Barada Vadisi’nin ikinci Halep olmasına izin vermesinler”, “İran, Rusya ve milisleri, Allah büyüktür!”, “Halk rejimin devrilmesini istiyor” yazan dövizler taşıdı.

 

Gösterilerde ayrıca “Halk Beşşar’ın idamını istiyor” şeklinde sloganlar atıldı.

 

Yönetim karşıtı gösteriler uzun bir aradan sonra çeşitli kentlerde tekrar başladı. Göstericiler sadece yönetimi değil, bir türlü birleşmeyen muhalif grupları da etti.

İlgilinizi Çekebilir:  İsrail Suriye'deki bir hedefi vurdu

 

Suriye’de çatışan taraflar arasındaki ateşkes mutabakatı, gece yerel saatle 00.00’da (TSİ 01.00) yürürlüğe girdi. Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde sağlanan ateşkeste Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından terör örgütü olarak kabul edilen gruplar kapsam dışı bırakıldı.

 

Ateşkesin başarılı olması durumunda rejim ve muhalifler, Türkiye ile Rusya öncülüğünde ’ın başkenti ’da siyasi müzakerelere başlayacak.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın