Suriye’de “Esad karşıtı” gösteriler

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Aralık 2016 | 1 Rebiülahir 1438 Cuma

’nin çeşitli kentlerinde cuma namazı sonrası “ bizi birleştiriyor” adı altında yönetim karşıtı gösteriler düzenlendi.

 

ve Rusya’nın garantörlüğünde ateşkesin sağlandığı ülkede, başkent Şam’ın bölgesindeki Zemelka, Sabka, ve Hamuriye beldesi ile Duma ilçesi, İdlib’de muhaliflerin kontrolündeki tüm ilçe ve beldelerde cuma namazından sonra rejim karşıtı gösteriler yapıldı.

 

Devrim bayraklarıyla meydanlarda toplanan , üzerinde “Tehcir siyaseti Dareyya ve çocuklarını öldürdü”, “Silahlı muhalifler Barada Vadisi’nin ikinci olmasına izin vermesinler”, “İran, Rusya ve Hizbullah milisleri, Allah büyüktür!”, “Halk rejimin devrilmesini istiyor” yazan dövizler taşıdı.

 

Gösterilerde ayrıca “Halk Beşşar’ın idamını istiyor” şeklinde sloganlar atıldı.

 

Yönetim karşıtı gösteriler uzun bir aradan sonra çeşitli kentlerde tekrar başladı. Göstericiler sadece yönetimi değil, bir türlü birleşmeyen muhalif grupları da etti.

 

Suriye’de çatışan arasındaki ateşkes mutabakatı, gece yerel saatle 00.00’da (TSİ 01.00) yürürlüğe girdi. Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde sağlanan ateşkeste Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından örgütü olarak kabul edilen gruplar kapsam dışı bırakıldı.

İlgilinizi Çekebilir:  Rakka meydanında PKK ritüeli: Masum kanlar Öcalan'a sunuldu

 

Ateşkesin başarılı olması durumunda rejim ve muhalifler, Türkiye ile Rusya öncülüğünde Kazakistan’ın başkenti Astana’da siyasi müzakerelere başlayacak.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?