Suriye’de “Esad karşıtı” gösteriler

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Aralık 2016 | 1 Rebiülahir 1438 Cuma 19:31

Suriye’nin çeşitli kentlerinde sonrası “ bizi birleştiriyor” adı altında yönetim karşıtı düzenlendi.

 

ve ’nın garantörlüğünde ateşkesin sağlandığı ülkede, başkent Şam’ın bölgesindeki Zemelka, Sabka, ve Hamuriye beldesi ile Duma ilçesi, İdlib’de muhaliflerin kontrolündeki tüm ilçe ve beldelerde cuma namazından sonra rejim karşıtı gösteriler yapıldı.

 

Devrim bayraklarıyla meydanlarda toplanan Suriyeliler, üzerinde “Tehcir siyaseti Dareyya ve Halep çocuklarını öldürdü”, “Silahlı Barada Vadisi’nin ikinci Halep olmasına izin vermesinler”, “İran, Rusya ve Hizbullah milisleri, Allah büyüktür!”, “Halk rejimin devrilmesini istiyor” yazan dövizler taşıdı.

 

Gösterilerde ayrıca “Halk Beşşar’ın idamını istiyor” şeklinde sloganlar atıldı.

 

Yönetim karşıtı gösteriler uzun bir aradan sonra çeşitli kentlerde tekrar başladı. Göstericiler sadece yönetimi değil, bir türlü birleşmeyen muhalif grupları da protesto etti.

İlgilinizi Çekebilir:  İhracatçıya 'Suriye' izni

 

Suriye’de çatışan arasındaki ateşkes mutabakatı, gece yerel saatle 00.00’da (TSİ 01.00) yürürlüğe girdi. Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde sağlanan ateşkeste Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından terör örgütü olarak kabul edilen gruplar kapsam dışı bırakıldı.

 

Ateşkesin başarılı olması durumunda rejim ve muhalifler, Türkiye ile Rusya öncülüğünde ’ın başkenti ’da siyasi müzakerelere başlayacak.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın