Suriye’de El Kaide vurgusu neyin habercisi?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Temmuz 2017 | 6 Zilkade 1438 Cumartesi 21:03

Geçtiğimiz gün (28 Temmuz 2017) Valiliği’nin kararıyla Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan ’ye inşaat malzemelerinin geçişinin durdurulduğu haberleri çıktı.

Valilik tarafından yayınlanan bir yazı ile Cilvegözü Sınır Kapısı’nda demir ve çimento yüklü tırların ikinci bir emre kadar gümrük sahasına girişinin yasaklandığı ifade ediliyordu.

Söz konusu bildiride şu ifadeler geçiyordu:

“Cilvegözü Kara Hudut Sınır Kapımızdan verilen emir doğrultusunda ikinci bir emre kadar çimento ve demir yüklü tırların Gümrük Sahasına girişlerine izin verilmemesi hususunda gereğini rica ederim. “

Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu

Yasak kararının neden alındığı konusunda çeşitli iddialar ortaya atıldı.

Resmi belgeli ”El  Kaide’nin İdlip’te yapılanmasına engel” yazısı

Söz konusu resmi belgeyi yayınlayan Enstitüsü Yöneticisi ve Terörle Mücadele Danışmanı Charles Lister’ın; ‘’nin İdlib’e çimento, demir veya inşaat malzemesi girişini Tahrir Eş Şam/El Kaide’nin kenti ele geçirmesi nedeniyle yasakladığını’ iddia etti.

Charles Lister’ın bu yorumu ise bazı Muhaliflerce yalanlandı.

Ünlü İngiliz Uzmanın iddiası Suriye hakkında yaptığı analizlerle tanınan Al Maqalaat tarafından da yayınlandı.

Suriyeli Muhalif Liderlere yakınlığı olduğu düşünülen Al Maqalaat hesabı İngiliz analistin iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek Türkiye’nin İdlib’e inşaat malzemesi sevkiyatını durdurmasının nedenini açıkladı.

Al Maqalaat, Türkiye’nin inşaat malzemesi ve tıbbi yardımları Lister’ın söylediği sebeple durdurmadığını tırların ( arası) iç savaş nedeniyle bölgeye (güvenli) giriş yapamadıklarını kaydetti.

Suriyeli kaynak Al Maqalaat son olarak ‘iç savaşın bitirilmesinin ardından inşaat malzemelerinin yeniden içeriye girebileceğini’ belirtti.

Fakat daha iç çatışmalar yokken Pikap arabaların içeri alınmaması İngiliz uzmanın  belgeye dayandırdığı görüşlerini doğrular nitelikte. İçeriye inşaat malzemesi naklinin yapılamamasının yetimhane çalışmalarını da sekteye uğratacağı, bölgedeki etkin faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının yardım istihdamına ket vuracağı kesin.

İlgilinizi Çekebilir:  SOHR: İsrail uçakları Hizbullah cephaneliğini havaya uçurdu

Bu arada , , İran ve yetkililerinin yanı sıra Türkiye’deki resmi ve özel bazı haber kaynakları, Heyet Tahrir Eş Şam’ı kendi ismi ve konumuyla değil de El Kaide veya Nusret cephesi ismiyle vermeye başladı. El Kaide bağlantısı vurgusuyla yapılan haberlerde söz konusu örgütün İdlib’i ele geçirdiği yönünde altı çizili cümlelerle ısrarlı algı operasyonları yapılmaya çalışıldı.

Son günlerde ortaya çıkıp yaygınlaşan bu haber dili ve El Kaide vurgusu neyin habercisi?

Türk yerel basınında hükümete yakın yayın organlarında ısrarla HTŞ’nin yanında “Nusra Cephesi ” ve “El Kaide” bağlantılı vurguları Cumhur Başkanı ’ın Ortadoğu ziyaretleri sırasında yapılması bir rastlantı mı? Türkiye’nin son zamanlarda içte mültecilere karşı oluşan ulusalcı kini bastırmaya çalışırken sınırdan geçmek isteyen sivilleri öldürmeye başlaması verilmiş bir emre mi taalluk ediyor? Bütün bu vurgular, algı operasyonları ve manevralar Suriye siyasetinin değiştiğinin habercisi mi yoksa olası bir İdlib operasyonunun başlangıç zili mi? Ve son olarak Esed’e ve Allah düşmanlarına karşı göremediğimiz hararetli bir savaşı HTŞ’ye karşı başlatan Ahrar’ın, HTŞ karşısında başarısız oluşu Türkiye’nin muhaliflere bakışını mı değiştirdi?

Bütün bu soruların cevabını önümüzdeki günlerde göreceğiz… Samimiyetin ortaya çıkıp safların netleştiği o günlerde…

Fetih Medya – Özel Haber

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın