Suriye ordusu Doğu Guta’da zafer ilan etti!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Nisan 2018 | 30 Recep 1439 Pazartesi 07:07

ordusu, bir süredir muhalif güçlere karşı yürütülen operasyon kapsamında kuşatma altında tutulan Doğu Guta’da zafer ilan etti. ’da kalan muhalif gruplardan sonuncusunun da bölgeden tahliye edilmesinin ardından ordusundan ‘zafer’ açıklaması yapıldı.

7 Nisan’da rejiminin bölgeye bir kimyasal düzenlediği iddia edilmiş ve bu iddiadan 1 gün sonra şehri kontrol eden Ceyşul İslam isimli muhalif grup rejim ve ’yla anlaşmaya vararak şehirden ayrılmayı kabul etmişti.

Kimyasal saldırı iddiaları uluslararası tansiyonun yükselmesine neden olmuş, , İngiltere ve Cuma gecesi Suriye’de bazı tesislere yönelik saldırılar düzenlemişti.

Muhalifler ve ailelerinin yanı sıra, Guta’da Esad rejimi kontrolü altında yaşamak istemeyen sivilleri de taşıyan otobüsler, hafta boyunca Doğu Guta’dakileri sınırında muhaliflerin kontrolündeki bölgelere taşımıştı.

Rusya tarafından da desteklenen rejim güçlerinin Doğu Guta’ya yönelik operasyonu Şubat ayında başlamıştı. İngiltere merkezli operasyon boyunca 1600 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın