Suriye halkı Rusya’nın ‘deneme tahtası’ oldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Şubat 2017 | 28 Cemaziyelevvel 1438 Cumartesi 12:00

savunma bakanı, ’de 162 yeni silahı test ettiklerini ve çöküşün eşiğindeki bir lideri kurtardıklarını söyledi. Savunma Bakanı Sergey Şoygu Rus parlementosunda yaptığı konuşmada, ’de 162 çeşit test ettikleri ve sadece 10’unun beklentileri karşılamadığını söyledi. Bakan kötü performans gösteren silahların hangileri olduğunu açıklamadı.
Suriye’de ilk defa denenen silahlar arasında gemi ve uçaklar tarafından ateşlenen uzun menzilli ‘cruise füzeleri’ bulunuyor.
Yakın zamana kadar, Rusya ’nin elinde bulundurduğu uzun menzilli füzelere sahip değildi.
Şoygu, Rus pilotlar saldırıların başladığı 2015 Eylül’ünden beri Suriye’de 1760 sorti gerçekleştirdi ve 26’sı komutan olmak üzere 3100 kişiyi öldürdü. Rus bakan, pilotların yüzde 90’ının Suriye semalarında deneyim kazandığını da sözlerine ekledi.

’i biz kurtardık”

Rus uçakların Suriye kıyılarında yaşadığı kazalara rağmen değerli bir tecrübe kazandıklarını belirten Şoygu, Suriye’ye müdahale kararı almadan önce lideri Beşar Esed’in çöküşün eşiğinde olduğunu belirtti.

İlgilinizi Çekebilir:  Hedef DAEŞ ve Muhalifler: Rejim koalisyonu Şam'da saldırı başlattı

“Günde 2 bin ton sevkiyat”

Suriye’deki saldırılarında gösterdikleri çabadan övgüyle bahseden Şoygu, Suriye’ye hava ve deniz yoluyla günde 2 bin ton sevkiyat yaptıklarını açıkladı.
Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığı hakkında doğrulanmış bir veri bulunmuyor. Fakat Rus medyası 4 bin askerin Suriye’de konuşlanmış olduğunu dile getiriyor.
Şoygu, Rusya’nın iki askeri polis taburunu biri ’e diğeri Şam yakınlarındaki Barada Vadisi olmak üzere konuşlandırdığını söyledi.
Kaynak: Mepa News

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , , , , , ,