Suriye Genel Durum Haritası [07.09.2018]

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Eylül 2018 | 29 Zilhicce 1439 Pazar 00:32

Genel Durum Haritası [07.09.2018]

7. yılını geride bırakan Suriye savaşı , , ekonomik, demografik ve benzeri alanlarda güç mücadelesine sahne olmaya devam etmektedir.

Geçtiğimiz aylarda Şam sahasında hakimiyetini perçinleyen , Doğu Ğuta ve Doğu Kalamun bölgelerini muhaliflerden ele geçirmeyi başarmıştır. Ek olarak kuzeyinde bulunan geniş bir alanda da aracılığı ile ile anlaşma sağlanarak tahliyeleri sağlanmış ve ardından bölge kontrolüne geçmiştir.

Şam bölgesinde DAEŞ’in elinde bulundurduğu Yermük Kampı ve çevresine ise Rusya ve İran destekli rejim birlikleri askeri operasyon gerçekleştirmiş fakat sonunda DAEŞ ile anlaşarak DAEŞ militanlarının bölgeden Deyr ez Zor’a tahliyelerini gerçekleştirmişlerdir.

18 Mart itibari ile de TSK ve desteklediği ÖSO birlikleri Afrin merkezinde hakimiyet sağlamıştır. Afrin bölgesinde PKK/YPG hücre evlerine yönelik operasyonlar aralıksız devam etmektedir. Tel Rıfat bölgesi ise tam anlamı ile bir netlik kazanmamakla birlikte rejim-PYD/YPG ittifakının kontrolündedir.

ve ABD arasında olası bir mutabakatın sağlanması durumunda Menbiç bölgesinden PKK/YPG güçleri çekilecek. Ardından da TSK’nın bölgeye girmesi planlanmaktadır.

Deyr ez Zor kırsalında ise ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon destekli olarak SDG/ güçlerinin DAEŞ’e karşı operasyonu sürmektedir. Bu operasyona askeri uçakları da zaman zaman katılım sağlamaktadır. ise PKK/YPG’ye yönelik desteğini artırarak bölgede topçu bataryaları kurmuştur.

 


Kaynak: Suriye Gündemi, Sorumluluk kaynağa aittir

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın