Sünnilerin Kurduğu Koalisyon Kürt Partilerle “Büyük Koalisyon”U Görüştü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Ağustos 2018 | 9 Zilhicce 1439 Pazartesi 02:28

’ın önde gelen liderleri tarafından kurulan “ Eksen Cephesi” koalisyonu, mecliste büyük oluşturulması çabaları çerçevesinde, Demokrat Partisi (KDP) ve Yurtseverler Birliği’nin (KYB) ortak heyeti bir araya geldi.

Hamis Hançer başkanlığındaki Sünni , ’de bulunan KYB Genel Merkezinde, ortak heyetle bir araya gelerek, hükümet kurma arayışları çerçevesinde büyük koalisyon oluşturma konusunu görüştü.

“Ulusal Eksen Cephesi”, KYB ve KDP’den yapılan ortak açıklamada, “Ulusal Eksen Cephesi” koalisyonu ile KDP ve KYB’nin, mecliste söz konusu büyük koalisyon oluşturma çerçevesinde diğer gruplara da açık olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, görüşmede hükümetin siyasi ittifakla kurulmasına vurgu yapıldı, eski hataların tekrar yaşanmaması için yazılı olarak güvence verilmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, “Sorunların çözümü, göstericilerin taleplerinin yerine getirilmesi ve göçmenlerin yerlerine dönmeleri için anayasanın rehber alınması gerekir.” denildi.

Sünni heyet, Erbil temasları çerçevesinde KDP Genel Başkanı Mesut Barzani’yle de bir araya gelmişti.

Irak anayasasına göre, seçimi kazanan değil, seçim sonrası mecliste en büyük grubu oluşturan taraf hükümeti kurabiliyor. Ülkede yapılan son genel seçimlerde hiçbir 329 sandalyeli mecliste tek başına çoğunluk (165) elde edemedi. Dolayısıyla seçim yarışını önde tamamlayan partilerin, koalisyona gitmeleri gerekiyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın