Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

“Sudan’daki çatışmalarda 19 çocuk öldü”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Haziran 2019 | 9 Şevval 1440 Çarşamba 06:53

UNICEF Genel Direktörü Fore, Sudan’da 3 Haziran’dan bu yana en az 19 çocuğun yaşamını yitirdiğini, 49 çocuğun ise yaralandığını belirterek, ‘Sudan’da devam eden şiddet ve karışıklığın çocuklar üzerindeki etkisinden çok tedirginim.’ dedi.

 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Fonu (UNICEF) Genel Direktörü Henrietta Fore, Sudan’da devam eden gerginliğe ilişkin açıklamalar yaptı.

Fore, 3 Haziran’dan bu yana ülkede devam eden olaylarda en az 19 çocuğun yaşamını yitirdiğini, 49’unun yaralandığını vurgulayarak, “Sudan’da devam eden şiddet ve karışıklığın, özellikle de göstericilere aşırı güç kullanılmasının çocuklar ve üzerindeki etkisinden çok tedirginim.” ifadesini kullandı.

Sudan’da okulların, hastanelerin ve sağlık merkezlerinin hedef alındığı, yağmalandığı ve yok edildiğine işaret eden Fore, “Çocukların tutuklandığı, çatışmaya dahil edildiği ve cinsel istismara uğradığına dair bilgi aldık. Birçok ebeveyn şiddet, taciz ve kanunsuzluk endişeleriyle çocuklarını evden çıkarmaya korkuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Fore, Sudan’da çocukların hayatını riske atacak şekilde su, yemek ve tıbbi malzeme yokluğu yaşandığının altını çizerek, şu anki çatışmaların zaten zor durumda olan Sudanlı çocukların şartlarını daha da çetinleştirdiğini kaydetti.

UNICEF’in tüm olumsuzluklara rağmen milyonlarca çocuğa ulaşmaya çalıştığını belirten Fore, “Ancak çatışmalar durmalı. UNICEF, bu çatışmaya karışan çocukları korumaya ve onları zarar görecekleri ortamlardan uzak tutmaya çağırıyor. Çocuklara, okullara ya da hastanelere yapılan her saldırı, çocuk haklarının çok vahim bir ihlalidir.” ifadesini kullandı.

SUDAN’DAKİ OLAYLAR

Ülkede 19 Aralık 2018’de ekonomik nedeniyle başlayan gösterilerin hızla karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından , 11 Nisan’da yönetime el koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Darbeden sonra Geçiş Konseyi ile muhalefet, askerlerin de yer alacağı 3 yıllık geçiş sürecinin ardından demokratik seçimlerle yönetime geçilmesi konusunda anlaşmıştı.

Sudan , pazartesi sabahı başkent Hartum’daki ordu karargahı önünde 6 Nisan’dan bu yana sivil yönetime geçilmesi talebiyle demokrasi nöbeti tutan muhalif göstericileri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmıştı.

Sudan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin başkentte göstericilere müdahalesi sonucu 61 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Sudan Doktorlar Komitesi ise olaylarda yaşamını yitirenlerin sayısının 113’e ulaştığını aktarmıştı.

Son olayların ardından taraflar arasındaki müzakereler durdurulmuş askeri , 9 ay içinde genel seçime gidileceğini açıklamıştı.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.