Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Sudan’da taraflar yeniden müzakere masasına oturuyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Mayıs 2019 | 14 Ramazan 1440 Pazar 05:55

Sudan‘da  Geçiş , muhalefetin çatı oluşumu Özgürlük ve Bildirgesi  (ÖDBG) ile yeniden müzakere masasına oturacağını açıkladı.

Konseyden yapılan yazılı açıklamada, bugün ÖDBG ile  Hartum‘daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda müzakerelerin tekrar başlayacağı belirtildi.

Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, perşembe günü devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, “müzakerelerin tamamlanması için gerekli bir atmosfer hazırlamaya yardımcı olmak, alanındaki barikatların kaldırılması ve yolların açılması için ÖDBG ile müzakereleri 72 saat boyunca askıya almaya karar verdik.” ifadelerini kullanmıştı.

Sudan’da 19 Aralık’ta ekonomik sebebiyle başlayan gösterilerin hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesinin ardından ordunun 11 Nisan’da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

ÖDBG’nin yönlendirdiği Sudanlı göstericiler, yönetimin sivillere devri, eski rejimin tüm sembol isimleri ve kurumlarının tasfiyesi talebiyle 6 Nisan’dan bu yana başkentte ordunun ana karargahı önündeki gösterilerini sürdürüyor.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.