Sudan ‘terör finanse eden devletler’ listesinden çıkmak için ABD ile görüşüyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Kasım 2018 | 30 Safer 1440 Perşembe 20:15

Hartum/Şarku’l- Avsat

ile Sudan, Hartum yönetiminin terörü finanse eden ülkeler listesinden çıkarılması için önemli bir adım attı.

Sudan Dışişleri Bakanlığı’ndan Perşembe günü yapılan açıklamada Hartum ve Washington arasında sağlandığı ve Sudan’ı ABD’nin ‘Terör finanse eden devletler listesi’nden çıkarmak adına stratejik görüşmelerin ikinci aşamasına geçildiği belirtildi.

Sudan resmi ajansına göre Sudan Dışişleri Bakanı ed-Derdiri Muhammed Ahmed, Washington ziyareti kapsamında ABD Dışişleri Yardımcısı John J. Sullivan ile bir araya geldi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Babiker es- Sıddık Muhammed el- Emin, iki ülke arasında bir dönemin başlatılmasını ve Sudan’ın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılmasını için diyaloğun ikinci aşamasına geçilme konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD’nin, Sudan’ı, teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmaya ve iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmeye hazır olduğu yönündeki açıklamasından memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

Washington, Hartum’a 20 yıldır uyguladığı ticaret yaptırımlarını geçtiğimiz yıl kaldırmıştı. Ancak ekonomistler, Sudan’ın İran, Kuzey ve ile teröre destek veren ülkeler listesinde yer almasının, yatırımcıların ve yabancı bankaların onunla ticaret yapmaktan çekinmelerine neden olduğunu söylüyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın