Son IŞİD savaşçılarının rehineleri alarak Menbic’ten kaçarkenki görüntüleri yayınlandı

Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2016

Suriye’nin Halep kentine bağlı olan ve 2014 yılından beri IŞİD kontrolünde olan Menbiç’in 70 gün süren operasyondan sonra IŞİD’ten ele geçirmesinin ardından, ilçeden yanlarına sivilleri alarak kaçıp Cerablus yönüne doğru kaçan IŞİD’lilerin havadan çekilen fotoğrafları yayınlandı.

Operasyonda etkin rol oynayan YPG’nin önderi olduğu Demokratik Suriye Güçlerinin resmi Twitter hesabında yer alan fotoğraflarda araçlarla kenti terk eden IŞİD’lilerin olası hava saldırısına karşı sivilleri yolda her iki yanlarında yürütülerek kalkan olarak kullandıkları görülüyor. ABD Bağdat Koalisyonu Sözcüsü Albay Chris Garver 3 gün önce yaptığı açıklamada, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kenti geri alacağı belli olduğunda, 100- 200 IŞİD’linin araba ve kamyonlarla kaçtıklarının görüldüğünü açıklamıştı.

Demokratik Suriye Güçleri (DGS)’nin resmi Twitter hesabında, Menbiç’in IŞİD’ten geri alınmasından sonra IŞİD’lilerin kentten kaçışını gösteren havadan çekilen fotoğrafları yayınladı. Fotoğraflarda, buldukları bazı araçlarla kaçan IŞİD’lilerin yanlarındaki sivilleri yolun iki tarafından kendilerine kalkan olarak kullanıp olası hava saldırısından korunmaya çalıştıkları görüldü. Uzun bir konvoy şeklendi Menbiç’in ayrılan IŞİD’lilerin Cerablus yönüne gittikleri ve bu sırada havada Koalisyon uçakları ve insansız hava araçları tarafından gözetlendikleri ortaya çıktı.

photo505093566124635788

photo505093566124635787

Bir Yorum Yazın

Haber Sitemize e-posta ile abone olun

Abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 2 aboneye katılın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
  • ilginizi çekebilir SURİYE
    IŞİD Cerablus’u tek kurşun atmadan PYD’ye terk ediyor

    ABD’nin, YPG kontrolündeki Haseke’de yeni bir üs inşa ediyor
    Kapat