Somali’den BM’ye ‘iç işlerimize karışmayın’ tepkisi

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ocak 2019 | 28 Rebiülahir 1440 Cuma 09:02

’nin Daimi Temsilcisi Abukar Dahir Osman: – ‘ ve yetkililerinin iç işlerimize karışmama ve Somalililerin kendi kaderlerini kendilerinin tayin etmesine saygı duyma gibi bir görevi, hatta yükümlülüğü var’

Somali’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Abukar Dahir Osman, BM’yi ülkesinin içişlerine müdahale etmekle suçlayarak, ”BM ve yetkililerinin içişlerimize karışmama ve Somalililerin kendi kaderlerini kendilerinin tayin etmesine saygı duyma gibi bir görevi, hatta yükümlülüğü var.” dedi.

Osman, BM Konseyinin Somali oturumunda, iç işlerine karışmakla eleştirdiği BM ve ülkesinde istenmeyen adam ilan ettikleri BM Somali Özel Temsilcisi Nicholas Haysom’a tepki gösterdi.

Somali’nin BM’nin eleştirisine ve Somali’yi yönlendirmesine değil, desteğine ihtiyaç duyduğunu belirten Osman, ”BM ve yetkililerinin iç işlerimize karışmama ve Somalililerin kendi kaderlerini kendilerinin tayin etmesine saygı duyma gibi bir görevi, hatta yükümlülüğü var.” diye konuştu.

Somali, BM Somali Özel Temsilcisi Nicholas Haysom’ı ülke iç işlerine müdahalede bulunduğu gerekçesiyle istenmeyen adam ilan etmişti.

Haysom’ın geçen hafta Somali hükümetine yazdığı mektupta, ülkenin Güney Batı eyaletindeki başkanlık seçimlerinde aday olan eski liderlerinden Abu olarak da bilinen Muhtar Robow’un gözaltına alınmasının yasal gerekçesini sorması üzerine, yetkililer Haysom’ın Somali’den ayrılmasını istemişti.

BM Somali Özel Temsilcisi Nicholas Haysom ise BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada eski Eş-Şebab liderlerinin gözaltına alınmasının ardından şiddet olaylarının yaşandığını, Robow’un destekçilerini yerine şiddete yöneltebileceğini belirterek, Somali hükümetine eleştiriler yöneltti.

Haysom, Somali’de federal hükümetin bölgesel seçimlere müdahale iddialarının ve eski bir Eş-Şebab örgütü üyesinin göz altına alınmasının ardından başlayan şiddet olaylarının diğer bölgelerde yaklaşan süreçleri ya da 2020’de genel seçimler için iyiye işaret olmadığını söyledi.

Nicholas Haysom, bu durumun gelecekte şiddet yerine siyaseti seçmeyi düşünen Eş-Şebab üyelerini de etkileyeceğini sözlerine ekledi.

Haysom, Eylül ’de, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından Somali Özel Temsilciliği görevine getirilmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın