Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Siyasi alternatif isteyen Ruslar protestolara devam ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Ağustos 2019 | 11 Zilhicce 1440 Pazartesi 20:17

’da eylül ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlerde muhaliflerin engellenmesini eden Ruslar gösterilere devam ediyor

’da on binlerce insan, eylül başında önemli muhalif adayların belediye meclisi lerine katılmasının engellenmesi nedeniyle bir kez daha sokaklara çıktı. Cumartesi günkü gösteriye bu kez izin verilmişti. Son iki hafta sonundaki gösterilerde polis yüzlerce insanı gözaltına almıştı. Köşe yazarları gösterilerin ardı arkasının neden hala kesilmediğini açıklamaya çalışıyor.

Fetih Medya

Göstericiler alternatif istiyor

Alman günlük gazetesi Der Tagesspiegel, göstericilerin artık sadece muhalefetin belediye meclisine sokulmamasını protesto etmediğini söylüyor:

“Vladimir Putin’in 20 yıldır ülkeyi yönetim tarzından ve yurttaşların siyasi kararlara katılımını engellemesinden rahatsızlar. Ama sivil toplum yaşıyor. Hatta protesto potansiyeli artıyor ve onunla birlikte , daha az yolsuzluk, daha çok söz hakkı, daha az yoksulluk, daha yüksek yaşam standartları umudu da artıyor. Putin’in bunları yapacağını beklemiyorlar. Göstericiler bu ataleti aşmak ve kibirli devlet gücüne bir alternatif istiyor.”

Fetih Medya

Protestolar yerel seçim amaçlı olmaktan çıktı

gazetesi Vedomosti‘ye göre de protestolar artık yalnızca yerel seçimleri konu edinmekten çıktı:

“Muhalif adayların kent meclisi seçimine sokulmamasının yarattığı huzursuzlukla başlayan olaylar, izinsiz protestoların şiddetle dağıtılmasının ve ‘kitlesel huzursuzluğa neden olma’ suçlamasıyla açılan tuhaf soruşturmaların ardından, üç hafta içinde çok daha yaygın bir memnuniyetsizliğe evrildi; devlet şiddetine karşı, her türden insanın onuru için. … Protesto konularının sındırlandırılmasının yumuşaması protestoları dağıtmadığı gibi, protestoların izlenme potansiyelini arttırdı. İnsanlar sadece bir aday için değil, onun dayak yiyen seçmenleri için de sokağa çıkmaya hazır olduklarını gösterdiler. Üstelik sadece seçim hakkının kısıtlanması yüzünden değil, barışçıl toplantı hakkı ve diğer başka yurttaş hakları için de.”

Fetih Medya

İsviçre Zürih’te yayınlanan bir İsviçre Alman ulusal gazetesi Tages-Anzeiger, “Kremlin’in neden olduğu bilgi kirliliği şimdiye kadar göstericilere herhangi bir zarar veremedi, diyor.

“Devlet tarafından kontrol edilen medyanın göstericileri karalamaya çalışması yeterince kötüyken, bunun da ötesine geçip realiteyi Putin’in isteği doğrultusunda sistematik olarak manipüle edip yanlış bilgi yaymaları daha da fena. Bunun etkisi, yavaş yavaş nüfuz eden bir zehrinkine benzetilebilir. Bu sayede atalete, kötümserliğe ya da gözü kara bir vatanseverliğe sığınmış kitlelere yön veren, sivil toplumun eğitimli aktörleri değil, oluyor. Bu nedenle sivil toplumun tüm bu bilgi savaşına rağmen gözünün korkutulmasına izin vermemesi şaşırtıcı ve sevindirici.”

Kaynak: Ajanslar

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.