Şırnak’ın, 2 yıl aradan sonraki değişimi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Eylül 2018 | 19 Muharrem 1440 Cumartesi 17:43

Şırnak’ta, 2015- 2016 yıllarında ’lı teröristlerin açtığı hendek ve kurduğu barikatların kaldırılmasına yönelik operasyonda ağır hasar görüp yıkılan konutların yerine yenileri yapıldı.

 

Şırnak kent merkezinde 2015 yılında PKK’lı teröristlere yönelik, açılan hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması amacıyla düzenlendi. 8 ay süren operasyonlarda 6 bin 500 konut zarar gördü.

Operasyonunun ardından ağır hasarlı binalar yıkıldı, yerlerine yenilerinin yapılması için çalışma başlatıldı. 2 yıl sonra yapım çalışmalarında sona gelindi. Yapılan konutlarla bir kent ortaya çıktı.

Şırnak’a kayum olarak atanan Vali Yardımcısı Turhan Bedirhanoğlu, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Fetih Medya

YÜZDE 90 ORANINDA TAMAMLANDI

Bedirhanoğlu, örgütü tarafından tuzaklanan patlayıcılar yüzünden , Cumhuriyet, Yeşilyurt, Gazipaşa, İsmetpaşa, Yeni, Aydınlıkevler ve Bahçelievler Mahalleleri’nde yıkılan binaların molozlarının temizletip, kentin altyapı, kanalizasyon ve yollarının modern bir görünüm kazanması için çalıştıklarını söyledi.

Kentin yenilenmesi kapsamında 5 bin 730 konut, 300 iş yeri, 3 , 2 taziye evi yapıldığını ifade eden Bedirhanoğlu, 9 etapta yapılan TOKİ binalarının bir kısmının yüzde 90 oranında tamamlandığını söyledi.

Fetih Medya

ŞIRNAK İÇİN YAKLAŞIK 1,5 MİLYAR LİRA HARCANDI

Şırnak Belediye Vekili Bedirhanoğlu, kentin yeniden inşası için toplam maliyetin yaklaşık 1,5 milyar lira olduğunu belirtti. Bedirhanoğlu, “Sadece 900 milyon lira dolayında konutlar için harcandı. İçme suyu, kanalizasyon, doğalgazı da topladığımızda 1,5 milyar liranın üstünde bir ortaya çıkacaktır. Ciddi bir kamu kaynağı. Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz bu konuda kesinlikle hiçbir kısıtlamaya gitmeden kesenin ağzını tamamen açıp, Şırnak’ın o yaşadığı mağduriyetleri ortadan kaldırıp, güzel bir kenti hep beraber kazandıracağız” diye konuştu.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın