Şimon Peres’in cenazeside Netanyahu ve Abbas el sıkıştı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Eylül 2016 | 29 Zilhicce 1437 Cuma 15:54

Geçirdiği felç sonrası Çarşamba sabahı hayatını kaybeden İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres bugün düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi. Törende tarihi anlar yaşandı. Cenaze törenine üst düzeyde katıldı. Devlet Başkanı Mahmud Abbas,İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile el sıkıştı. Üstelik geçen yıl ’daki İklim Değişikliği Zirvesin’deki tokalaşmaları Komorlar Devlet Başkanı’nın engeline takılan iki liderin samimi anları bu kez görüntülendi.

ÜLKE LİDERLERİ KATILDI

’yi (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu’nun temsil ettiği törene katılan liderler arasında Başkanı Barak Obama, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eski Başkanı Bill Clintonve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair da yer aldı.

Fetih Medya
TARİHİ AN: VE ABBAS EL SIKIŞTI

İsrail polisinin şehirdeki birçok yolu kapatarak geniş güvenlik önlemi aldığı ve binlerce kişinin hazır bulunduğu törende İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin lideri Abbas ile el sıkıştı.

Cenaze töreninde Mahmud Abbas Peres’in karısına taziyelerini sundu.

Fetih Medya
NETANYAHU İLE SOHBET ETTİ

’e geçen Abbas’ın rejimi Başbakanı Benyamin Netanyahu ile yaptığı samimi sohbet objektiflere takıldı.

Peres’in cenaze törenine katılan heyette Abbas’ın yanında Macid Ferec, Hüseyin Eş-Şeyh, Saim Arikat ve Muhammed El-Medeni bulunuyor.

Fetih Medya
Şimon Peres’in Cenazesine Katılan Obama’dan, Mahmut Abbas’a Teşekkür

OBAMA TEŞEKKÜR ETTİ

İlgilinizi Çekebilir:  İsrail 19 Filistinliyi daha gözaltına aldı

Törende, Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile ABD Başkanı Obama birer konuşma yaptı.

Obama konuşmasında Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın cenazeye katılmasının “bir jest ve henüz tamamlanmamış barış konusunun hatırlatıcısı” olduğunu söyledi.

Fetih Medya
Netanyahu ise konuşmasında Peres ile başta siyasi rakipken sonrasında yakın birer dosta dönüştüklerini belirtti.

Rivlin de Peres’in ölümünün, “hayat hikayeleri aynı zamanda siyonizmin ve İsrail devletinin hikayesi olanların döneminin sonu” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

PERES DEFNEDİLDİ

Önceki gün 93 yaşındayken hayatını kaybeden Peres’in cenazesi, törenin ardından Herzl Dağı’ndaki mezarlığa defnedildi.

Fetih Medya
GEÇEN YIL DA TOKALAŞMIŞLARDI

Geçen yıl Fransa’nın başkenti ’teki BM İklim Değişikliği Zirvesi’nde İsrail ile Filistinliderleri arasında tarihi anlar yaşanmıştı. Zirveye katılan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas aile fotoğrafı çekimi sırasında el sıkışmıştı. Tarihi görüntüye Komorlar Cumhurbaşkanı Ikililou Dhoinine damga vurmuştu.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın