Siber saldırılardan korunmanın 8 yolu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Ocak 2017 | 23 Rebiülahir 1438 Cumartesi 15:28

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET sanal dünyadaki tehlikelerden korunmak için sekiz başlık belirledi.

 

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET ’den Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, çocuklarımızı sanal dünyadaki tehlikelerden koruyabilmek için sekiz altın öğüt derledi.

 

1-Çocuklarınızı kişisel bilgiler paylaşmamaları konusunda uyarın!

 

2-Çocuklarınıza internette ve sosyal ağlarda hiçbir zaman numarası, ev adresi ya da parolalar gibi özel ve kişisel bilgileri paylaşmamaları gerektiğini anlatın ve riskler konusunda uyarın.İnternette paylaşılan hiçbir bilginin kaybolmadığını hatırlayın, hatırlatın!

 

3-Bir fotoğrafı sildiğinizde hatta tüm hesabınızı kapattığınızda tüm verinizi otomatik olarak sildiğinizi zannetmeyin. Resimler veya kişisel bilgiler çoktan başka birinin bilgisayarına kaydedilmiş olabilir.

 

4-Çoçuğunuzu internette sahipsiz bırakmayın!

Sizin gözetiminizde olabileceği saatlerde internete girmesine izin verin. Eğer sitelerini kullanmaya başladıysa da, bu dünyada çocuğunuzu sahipsiz bırakmayın.İnternet tarayıcınızın tarama geçmişini ara sıra inceleyin!

 

 

5-Geçmiş silinmiş ise çocuğunuzla bir konuşma yapma vakti gelmiş demektir.Akıllı telefonların da birer bilgisayar olduğunu unutmayın!

İlgilinizi Çekebilir:  DSÖ, bilgisayar oyunları bağımlılığını 'ruhsal sağlık problemi' kategorisine aldı

Çocuklarınıza aldığınız ya da kullanması için verdiğiniz cep telefonlarında sadece oyun oynanmadığını göz önüne alın. Bilgisayarlar ya da mobil cihazlar için aldığınız önlemleri akıllı telefonlar için de almayı ihmal etmeyin.Güncel güvenlik yazılımı kullanın!

6-Global ölçekte her gün milyonlarca virüs, truva atı, solucan ve oltalama yazılımı sanal alemde dolaşarak önce bilgilerinize oradan da finansal kaynaklarınıza ulaşmaya çalışıyor. Profesyonel dijital önlem almadan bunlarla başa çıkmak artık mümkün değil.

 

 

7-Ebeveyn kontrolü yazılımları kullanın
Bu tür yazılımlarla aileler, çocuğun yaşına göre belirlenebilen koruma filtreleri kullanabiliyor. Ve pek çok değişik kategorideki web sitelerine erişimi engelleyebiliyor.Web kamerası bağlantısının izinsiz kullanılmadığından emin olun!

 

 

8-Kameranın üzerine bant yapıştırmaya gerek yok. Bilgisayardaki kameraya erişmek isteyen uygulamaları denetleyen ve kontrol dışı çabaları engelleyen yazılımlar kullanabilirsiniz.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın