Shell, Gazze Marine ortaklığından ayrıldı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Nisan 2018 | 19 Recep 1439 Perşembe 09:25

Fonu tarafından, bugün yapılan açıklamada, Filistin Fonu’nun da içinde bulunacağı büyük bir koalisyonun sahilindeki Marine enerji sahasını işleten Shell şirketinden rafinerinin yönetimini devralacağını ve Shell’e yıllık gelirin yüzde 45’inin ayrılacağı bildirildi.

Açıklamada, “Gazze Marina’da bulunan doğalgaz rafinerisini devralacak , Filistin Yatırım Fonu ve Müteahhitler Birliği’ni (SSS) içerek. Rafinerinin yıllık gelirinin yüzde 55’lik kısmının (yüzde 27 payla) Filistin Yatırım Fonu ve SSS arasında paylaştırılırken, yüzde 45’lik kısmı ise Shell şirketine tahsis edilecek” denildi.

Shell şirketi, Gazze sahilinin 30 kilometre yakınlarında bulunan ve yıllık bir trilyon metreküpten fazla doğalgaz kapasitesine sahip rafinerinin yüzde 55’lik kısmını elinde bulunduruyordu. Filistin Yatırım Fonu ise anlaşma öncesi rafinerinin yüzde 17.5’ine sahipti.

Filistin hükümetinin yatırım şirketi olan Filistin Yatırım Fonu tarafından yapılan açıklamada, “ yapılan anlaşma çerçevesinde Shell şirketi ile doğalgaz geliştirme protokolünden ayrılması konusunda uzlaşma sağlandı” ifadeleri kullanıldı.

Projenin Gazze ve ’de doğalgazdan elde edilen ihtiyacının giderilmesini de içerecek şekilde hayata geçirileceği bilgisi verilen açıklamada, “Bu , Filistin’i komşu ülkelerine enerji ihraç eden bir ülke haline getirecek” cümlelerine yer verildi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın