ŞFC’den Cundul Aksa ile örgütsel bağı olmadıkları açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Ocak 2017 | 26 Rebiülahir 1438 Salı 10:09

Şam’ın Fethi Cephesi, grubu ile -u Şam arasındaki gerçekleşen çatışmalar ve grubun emirinin ŞFC’ye biat etmesi ve sonrası yaşanan olaylara değinen bir yayınladı.

Açıklamada, Cundul Aksa grubu üyelerinin, emirlerinin ŞFC’ye verdiği biatı kabul etmedikleri ve itaat etmedikleri belirtiliyor.

 

 

“Hamd Allah’a mahsustur. Resulullah’a, ailesine, sahabelerine ve onu veli edinenlere salat ve selam olsun.

2016 senesinin onuncu ayında muhasarasının açılmasının ikinci aşamasının hazırlıkları döneminde, kuzey ’da mücahid güçlerin açık bir ilerleme kaydettiği sırada, Ahraruş-Şam hareketi ile Cundul-Aksa arasında çatışmalar meydana geldi.

Mesele bazı grupların Cund’a karşı Ahrar’ın yanında durmasıyla daha da genişledi. O vakit bu çatışmalar henüz yeni kurtarılan birçok bölgenin tekrar nizamın eline geçmesiyle sonuçlandı. Bunun yanında çatışan her iki taraftan yüzlerce ve yine her iki taraftan öldürülmeler meydana geldi.

O vakit her iki tarafı da şer’i mahkemeye gelmeleri yoluyla yatıştırmak için ikna girişiminde bulunduk. Mesele aşağıdaki hususlarda ittifak edilmesiyle sonuçlandı:

-Hemen ateşkesin başlatılması.
-Her iki tarafın da ellerinde bulunan esirleri bırakmaları.
-Çatışma noktalarının ŞFC tarafından teslim alınması.
-Şer’i bir mahkeme kurulması.

Tüm bunlar, başlarında Cundul-Aksa’nın genel emirinin de bulunduğu bir heyetin cemaat adına belirlenen maddelere riayet etmeleri ve Şam’ın Fethi Cephesi’ne biat ettiklerini ilan etmeleriyle birlikte gerçekleşti.

İttifak edilen maddeleri uygulamaya başladığımızda, bir taraftan Ahrar ile ittifak maddelerinin uygulanmasında, diğer taraftan Cund ile biat maddesinin uygulanmasında; her iki tarafın da mahkeme icralarını savsakladıklarını gözlemledik.

Cund tarafından birçok kanaldan, grup üyelerinin bu biati kabul etmediği, emirin kendi adına ve bunu isteyen fertleri adına verdiği biati, tüm grubun kabul etmediği yönünde tekitli bilgiler geldi.

Bu durum, Cundul-Aksa cemaatinin ŞFC ile, biatın ana unsuru olan işitme ve itaat etme esası üzerine muameleye girmemesiyle açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. 

Biz birçok kez bu karışıklıkları açıklamaya yeltendik, ancak bir taraftan çatışmaların yeniden başlamasından korkmamız, diğer taraftan Cund’un beyatına bağlı kalacağını ummamız meseleyi açıklamamızı geciktirme kararımızı ağır bastırdı.

İki taraf arasında yeniden meydana gelen çatışmalar ve Cund’un beyatin hiçbir maddesine uymadığı ve her iki tarafın meseleyi mahkeme heyeti tarafından çözülmesinde ittifak ettikleri şu dönemde bizler, -İslam bağının kalmasıyla birlikte- Cundul-Aksa’nın, ŞFC’ye örgütsel olarak bağlı olmadığını ilan ediyoruz. Ahrar ile Cund arasında gerçekleşen son ittifakın başarılı olmasını ümit ediyoruz.”

Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.

25 Rebiulahir 1438

23 Ocak 2017

Mütercim: Muhammed Atta

Fetih Medya – Haber Merkezi

İlgilinizi Çekebilir:  Suriyeli mülteciler ülkelerine geri dönmekten korkuyor
Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın