Seul ve Washington ortak askeri tatbikatı sürdürmek istiyor

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Mayıs 2018 | 1 Ramazan 1439 Çarşamba 16:33

Bakanı Song Young-moo, ’nin Kuvvet Komutanı Vincent Brooks ile olağanüstü bir düzenledi.

Güney ajansı Yonhap’a göre, toplantıda Kuzey ’nin ABD ve Güney ortaklığında devam eden ‘Max Thunder’ adlı ortak tatbikatı provokasyon olarak niteleyerek iki ülke arasındaki üst düzey görüşmelerin iptal edilmesi ele alındı.

Yerel saatle 08.00’de başlayan toplantı yaklaşık 40 dakika sürerken her iki taraf da 11 ’ta başlayan ve 25 ’a kadar sürmesi beklenen Max Thunder tatbikatının devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Toplantıda Güney ve arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinin yalnızca Kore Yarımadası’nı değil Doğu ’ya da olumlu etki yaratacağı belirtilerek iki ülkenin ilişkilerinin normalleştirilmesi için ABD ve Güney Kore yönetimlerinin ortak çalışması gerektiğine işaret edildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, toplantı sonrası gazete ve haber kanallarına gönderdiği yazılı açıklamada Max Thunder tatbikatının planlandığı gibi devam edeceğini ve bu konuda Seul ile Washington arasında herhangi bir görüş ayrılığı olmadığını bildirdi.

Askeri ise yıllık rutin bir tatbikat olan Max Thunder ile savaş uçakları pilotlarının eğitiminin hedeflediğini kaydetti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın