Şer ittifakı askeri işbirliği için toplanıyor!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Haziran 2018 | 6 Şevval 1439 Çarşamba 22:16

 Savunma Bakanı Panos Kammenos ve İsrail Savunma Bakanı  Güney Kıbrıs‘a gidecek. Larnaka Zenon ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nde bir araya gelecek bakanların, işbirliğini görüşeceği öğrenildi.

Doğalgazdan sonra askeri̇ i̇şbi̇rli̇ği̇

Toplantı ile ilgili yapan Rum Kesimi’nden Savvas Angelides, bölgesel güvenlik, işbirliği yapılabilecek olası alanlar ve askeri işbirliğinin daha da artırılmasını, ayrıca bu işbirliğinin siber savunmayla arama ve kurtarma alanlarıyla ilgili konularda artırılmasını görüşeceklerini söyledi.

“Özel önem veri̇yoruz”

Amaçlarının bölgede istikrar yakalamak olduğunu savunan Angelides, bunun, diğer komşu ülkelerle de bölgesel işbirliği yoluyla refah ve gelişmeyi artırmakla olabileceğini ileri sürdü. Doğu ’de, deniz ve enerji güvenliğinin artırılması gerektiğini belirten Angelides, bu yönde ortak projelerin olabileceğini belirtti. Rum yetkili, “Tüm Akdeniz için önemli beklentiler bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu konuya özel önem veriyoruz” dedi.

Taraflar daha önce de doğal konusunda ortak etme kararı almıştı.

Türk gemi̇leri̇, rumlar i̇çi̇n gaz aramaya gelen i̇talyan gemi̇si̇nı engelleyi̇p geri̇ göndermi̇şti̇

Güney Kıbrıs Rum ’nin Akdeniz’de tek taraflı doğalgaz arama çalışmaları kapsamında gösteren İtalyan enerji şirketi ENI’ye ait sondaj gemisi, Türk gemilerinin engellemesi karşısında daha fazla direnemeyerek bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın