Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Semerkand’da Özbek ile Türk işçiler arasında büyük bir kavga yaşandı | VİDEO

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Kasım 2019 | 10 Rebiülevvel 1441 Perşembe 11:42

Semerkand’daki bir inşaatın şantiyesindeki Türk işçiler yüzlerce Özbek tarafından toplu olarak dövüldü

Özbekistan’ın Semerkand kentindeki Agromir Binaları’nın sahibi olduğu Karasu masifi üzerindeki bir şantiyede 6 Kasım’da, kitlesel bir kavga yaşandı.

Agrarairian.org’un ettiği haberin videosunda yüzlerce kızgın adamın ve onlardan kaçan küçük bir grubun çatışması yayınlandı.

Videoda kaçan grubun yapım aşamasında olan yüksek binalardan birinin girişinde saklandığı görüldü.

Olayın görgü tanıklarından biri videonun, Türk lerinin Özbek vatandaşları tarafından toplu olarak dövüldüğünü gösterdiğini söyledi.

Agromir Binaları’na ait şantiyedeki kitlesel kavga hakkında bilgi, kendisini bu şirketin çalışanı olarak tanıtan muhatap tarafından bildirildi.

– İşe geç geldim ve İçişleri Bakanlığı memurlarının ve Muhafızların tüm tesisi kordon altına aldıklarını gördüm. Orada kimseye izin verilmedi, bugün kimse çalışmadı. Daha sonra tesiste kitlesel bir kavga olduğunu öğrendi, yerel işçiler ’den işçileri dövdüler. Hiçbir olmayabilir, ancak kesinlikle ağır yaralandı ”dedi kaynak, olaya doğrudan tanık olmadığını da sözlerine ekledi.

Konuşmacıya göre, Motrid tesisinde bin 500’den fazla kişi çalışıyor.

İnşaat şirketi işçilerinin arasındaki kavganın sebebi olarak öne sürülen varsayımlardan biri yabancı uyruklu işçilerin yerel işçilerden daha fazla ücret alması iddiası.

Tanıklardan birinin aktardığına göre, “Agromir Buildings yöneticileri, Türk işçilerine 1000 dolar, yerel işçilere 100 dolar veriyor”. Semerkand’daki şantiyedeki kitlesel kavgaya doğrudan tanıklık eden yerel bir işçi, “İşçiler arasındaki kitlesel kavgacılığın, şirketin tarafındaki bu haksız yaklaşım nedeniyle tam olarak gerçekleştiğini düşünüyorum” dedi.

, olaydan birkaç saat sonra Türkiye’nin Özbekistan büyükelçisinin bakanlardan biri ile birlikte Semerkand’a ulaştığını bildirdi.

Kaynak: ca-news

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.