Sela okuyan müezzini darp edenler hakim karşısında

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Şubat 2017 | 1 Cemaziyelahir 1438 Salı 23:59

İzmir’de Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) girişiminde bulunduğu gecesi sela okuyan Narlıdere Kutlu Yalvaç Camisi müezzininin darbedilmesine ilişkin açılan davanın görülmesine devam edildi.

İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan 2 sanık, müezzini Mehmet Kuzgun, tarafların avukatları ve yakınları katıldı. Mahkeme heyeti, önceki duruşmada tutuklu yargılanan Adil C.’nin, avukatlarının itirazı üzerine 31 Ocak’ta İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce edildiğini açıkladı.
Müezzin Kuzgun’un avukatı Zeki Arıtürk’ün sanıkların tutuklu yargılanmalarını talep etmesi sonrası söz alan sanık Adil C., kaçacağına ilişkin iddiaların yersiz olduğunu savundu. Sanık Pınar D., emniyet, savcılık ve önceki duruşmada verdiği ifadeleri tekrar ettiğini söyledi. Mahkeme heyeti, sanıkların tutuklu yargılanmasına yönelik talebin reddine, ’da bulunan sanık İlknur C.F. hakkındaki yakalama kararının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

 

DURUŞMA SONRASI TARTIŞMA
Duruşma sonrası önünde basın açıklaması yapılacağı sırada bazı sanık yakınlarıyla, müezzin Kuzgun’un avukatları arasında tartışma yaşandı. Bir sanık yakınının, müezzin ve avukatının gerçeği yansıtmayan ifadeler kullandığını iddia etmesinin ardından, avukat Zeki Arıtürk, “Darbecilerle sonuna kadar mücadele edeceğiz.” dedi.
Sanık yakınlarının uzaklaşmasının ardından yapan avukat Arıtürk, olaya ilişkin görüntü kayıtlarında müezzinin içeride ve dışarıda darbedildiğinin görüldüğünü belirterek “Bizler sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız. Bunların ceza alması için elimizden geleni yapacağız. Burada nezaketle basın açıklaması yapmak isterken dahi arkadaşlarımız provoke edilmeye çalışıldı.” dedi.
Sanıkların avukatı Ali Naci Erdem ise daha yargılama sona ermeden müvekkillerinin hainlikle suçlanmasının kendilerini üzdüğünü belirtti. Davayı izleyen 15 Temmuz gazilerinden Arif İlke ise hiçbir siyasi partinin temsilciliğini yapmadan sadece halkın vicdanını temsilen davayı takip ettiğini vurgulayarak “Hocama destek vermek için geldim. Ne makam ne mevki ne de şov hesabı var. Hesapları olan insanları görüyorsunuz, hala saldırgan tavır ortaya koyuyorlar.” diye konuştu.
Narlıdere Kutlu Yalvaç Camisinin müezzini Mehmet Kuzgunun, 15 Temmuz gecesi sela okuması üzerine camiye gelen bazı kişilerce tartaklanması ve giriş kapısının camlarının kırılması anları, güvenlik kamerasına yansımıştı.
Kutlunun şikayeti sonrası başlatılan incelemede olayı gerçekleştirdiği belirlenen Adil C. ve Pınar D. gözaltına alınmış, İlknur C.Fnin ise yurt dışında ikamet ettiği ve ülkeden ayrıldığı belirlenmişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın