Seçim günü ABD’yi kana bulayacaktı! Canlı bomba yakalandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Ekim 2018 | 2 Safer 1440 Perşembe 08:52

’de Kongre ara seçimlerinin gerçekleştirileceği 6 Kasım’da Washington’da “canlı bomba” eylemi yaparak kendini havaya uçurmayı planladığı öne sürülen kişi, Federal Soruşturma Bürosu () tarafından yakalandı.

AA’nın haberine göre, New York’un kuzeyindeki Tappan bölgesinde yaşayan Paul Rosenfeld’in (56), “aşırı siyasi inançlarına” dikkati çekmek için ara seçimlerin yapılacağı gün Washington National Mall’da kendini havaya uçurmayı planladığı iddia edildi.

Rosenfeld’in “Sortition” adlı, “ görevlilerinin kurayla seçilmesini savunan ve antik Yunan’da uygulanan bir siyasi sisteme” inandığı kaydedildi.

Mahkeme kayıtlarına göre Rosenfeld’in planı, ağustos ve eylül aylarında Pensilvanya’daki bir muhabire ara seçim günü başkentin kalbinde kendini havaya uçuracağını anlatmasıyla ortaya çıktı.

FBI ajanları tarafından araç kullanırken gözaltına alınan Paul Rosenfeld’in sorgulamasında, bomba yapımı için gerekli malzemeleri üzerinden verdiği siparişlerle temin ederek evinin bodrum katında büyük bir bomba hazırladığını itiraf ettiği belirtildi.

EVİNDE 45 KİLOGRAMLIK BOMBA ELE GEÇİRİLDİ

Yetkililer, Rosenfeld’in daha önce küçük bombalar imal ederek deneme yaptığını aktardı.

Rosenfeld’in evinde yapılan aramalarda, kullanıma hazır halde yaklaşık 45 kilogramlık bomba bulundu. Bomba, FBI ajanları tarafından güvenli bir yere taşındı. Rosenfeld’e “ dışı olarak tahrip edici alet üretmek ve eyaletler arası patlayıcı madde taşımacılığı” suçlarından en fazla 20 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ayrıca FBI yetkilileri, Rosenfeld’in herhangi bir organizasyonuyla bağlantısının bulunmadığına inandıklarını açıkladı.

FBI Direktörü Christopher Wray, çarşamba sabahı Senato oturumunda, FBI ajanlarının ABD genelindeki 50 eyalette yaklaşık bin civarında yerel terör tehdidini araştırdığını söylemişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın