SDG’den Rakka’da 3 günlük sokağa çıkma yasağı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Haziran 2018 | 11 Şevval 1439 Pazartesi 16:58

’nın kontrolünü eline geçiren Suriye Demokratik (SDG), DAEŞ mensuplarının şehre sızdığını ve saldırılar gerçekleştirmeyi planladıkları iddiasıyla dün Rakka’da 3 günlük sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etti.

Tanıklar Reuters’e “SDG’ye bağlı Rakka İç Güvenlik Güçlerinin şehir genelinde kontrol noktaları oluşturduğunu ve dün geç saatlerde yasağı yürülüğe soktuklarını” ifade etti. Örgüt mensuplarının kalesi olan Rakka’da dün şafak vaktinden başlayıp Salı gününe kadar sokağa çıkma yasağı başlatıldı.

SDG kaynakları yaptıkları açıklamada, “Şehirde olağanüstü halin empoze edilmesi “ihtiyati tedbirler” çerçevesinde geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “İstihbarat servisi, terörist grupların paralı için çalıştığına dair bilgi edinebildi. Terör unsurlarının şehri terk etmesini ve şehre girmesini engelledi” denildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), çoğunluğu olan Rakka Devrimci Tugayları’ndan 200’den fazla üyesinin SDG tarafından tutuklandığını bildirdi.

Tutuklular arasında, olarak bilinen tugay komutanı yer alıyor.

100 binden fazla şehir sakini, bölge gençlerinin SDG tarafından zorla altına alınmasına ve Arap halka ayrımcı politikalar uygulanmasına tepki gösteriyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın