SDG, DAEŞ’a karşı son operasyonunu başlattı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2018 | 2 Muharrem 1440 Çarşamba 09:43

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin desteklediği Kürt ve Arap unsurların oluşturduğu (), DAEŞ kontrolünde kalan son belde olan Deyr-i Zor’un doğusundaki Hecin beldesini ele geçirmek için başlattı.

SDG tarafından konuya ilişkin yayınlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kuvvetlerimiz, dün (10 Eylül) akşam saatlerinde, Fırat Nehri’nin doğusundaki son operasyonunu başlattı. ‘Terörü Yok Etme Operasyonu’ adıyla başlatılan operasyonda, 4 koldan saldırıya geçen savaşçılarımızın hedefi, DAEŞ terör örgütünü yok ederek, örgütün kontrolünde kalan son belde olan Hecin beldesi ve etrafındaki köyleri ele geçirmektir. Operasyon 35 kilometre uzunluk, 10 kilometre genişliğe sahip bir alanda gerçekleştirilecek.”

’nin kuzeydoğu ve doğusundaki Haseke ile Deyr-i Zor kırsalının DAEŞ örgütünden kurtarılması için başlatılan ‘Cezire Fırtınası Operasyonu’nun bir yılını doldurduğuna ve DAEŞ kontrolündeki bölgelerin tamamına yakının kurtarıldığına değinilen açıklamada, örgütün elinde kalan son belde olan Hecin’in de kurtarılacağı belirtildi.

Açıklama, şu cümlelerle sürdürüldü:

“Operasyona, Deyr-i Zor Meclisi kuvvetlerinin yanı sıra, birlikleri, özel , Halk Savunma Birlikleri () ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) de katılıyor. Uluslararası Koalisyon Güçleri de, operasyona savaş uçaklarıyla hava istihbarat desteği sağlayacak. Bununla birlikte, koalisyon güçlerine bağlı topçu birlikleri, Irak ordusu ile koordineli olarak DAEŞ mevzilerine ön gerçekleştirecek.”

Öte yandan, operasyon dün başlarken, bugün, SDG ile DAEŞ militanları arasında, Deyr-i Zor’un doğusundaki el-Bağuz beldesi yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın