Saldırı mağdurlarının internetteki fotoğrafları infiale neden oldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Ekim 2018 | 26 Muharrem 1440 Cumartesi 02:45

Mart ’de ’daki Westminster Köprüsü’nde gerçekleşen ‘kasıtlı çarpma’ olayını araştıran başmüfettiş, mağdurlara etmek yerine fotoğraflarını çeken yayalara sert çıktı. Söz konusu , mağdurlardan birinin bazı sosyal sitelerinde kendisinin “kurgulanmış bir suçun fotoğrafını çeken sahte bir oyuncu” olarak nitelendirilmesine itirazı sonrasında geldi.

Westminster Köprüsü saldırısı ile görevlendirilen Başmüfettiş Mark Locraft, Halid Mesud’un 22 Mart 2017’de kiralık bir arabayla kasıtlı olarak yayalara çarpması sonucu ölenlerden iki çocuk annesi Ayşe Ferid’in ailesini derinden etkilemesi nedeniyle yaralananların “acı verici görüntülerinin” sitelerinden kaldırılması çağrısında bulundu.

Söz konusu talep, saldırıda yaralanan 20 yaşındaki bir öğrencinin sitelerinde kendisine “kiralık bir oyuncu” olduğu yönünde suçlamalar yöneltilmesi ve ardından şikayetçi olması sonrasında geldi. Mesud’un arabayla kendisine çarpmasından sonra bacağı kırılan Travis Farin, ayağa kalkmayı ve olay yerinden uzaklaşmayı başarabilmişti. Farin, hakkında yayınlanlara dair şunları sçöyledi:

“Nerede oturduğumu bildiğini iddia eden insanlardan ölüm tehditleri aldım. Bazıları, saldırının kurgulandığını ve hepimizin kiralık oyuncular olduğunu iddia etti. Onlardan biri iş yerime geldi ve yerinde olduğumu iddia ederek yalan söylediğimi öne sürdü. Kanıtları yakında ortaya çıkaracağını söyledi. İşverenlere beni işten çıkarmadıkları takdirde çıkarlarının zarar göreceğini söyleyerek tehdit ettiler. İnsanlara saldırının ardından ayağa kalkıp yürüyebildiğimi defalarca söyledim. görevlileri bu durumu bacağımdaki kırığa rağmen ayağa kalkmamı sağlayan adrenaline bağladı.”

Başmüfettiş, saldırı sonucu yere yığılan insanların fotoğraflarının çekilmesi konusunda şu değerlendirmede bulundu:

“Ne yazık ki bazı insanlar, bazı nedenlerle bu fotoğrafları internet üzerinden yayınladı. Bu da mağdurların ailelerine büyük bir acı verdi. Bu nedenle tüm bu görüntülerin kaldırılmasını istiyorum.”

Mağdurların ailelerinin avukatlığını yapan Gareth Paterson da şu ifadeleri kullandı:

“Ayşe’nin fotoğrafları ailesine ve iki çocuğuna büyük acı verdi. Bu görüntülerin kaldırması yönündeki çabalara rağmen çeşitli sitelerde hâlâ birçok fotoğraf var.”


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın