Saha Gündemi:13.05.2019

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Mayıs 2019 | 8 Ramazan 1440 Pazartesi 21:22

Güney İdlib kırsalına bağlı Habit kasabası Rejim helikopterleri tarafından varil bombaları ile hedef alındı.


Özgür Kuzey bölgesi Şura meclis üyeleri ‘Halk direniş Tugayı’ adında bir başlatarak, halktan Nusayri rejimi ile Rusya’ya karşı savaşa katılmak isteyen unsurlara daha organize bir şekilde katılımda bulunmalarını sağlayacak.


Kuzey kırsalına bağlı Cebel el-Ekrad’da bulunan Kibani mihverine yönelik ilerleme girişiminde bulunan Nusayri rejimi, Hey’et Tahriru’ş-Şam tarafından geri püskürtüldü.


Özgür kuzey Şura Meclisi üyeleri kuzey Hama cephelerindeki askeri durumu görüşmek için HTŞ’nin askeri komutanlarıyla bir araya geldi.

 

Fetih Medya


Lazkiye kırsalına bağı Cebel el-Ekrad’da bulunan Kibane’ye başarısız saldırı girişiminde bulunan Rejim milislerinden birçoğu etkisiz hale getirildi ve yaralandı.


Kuzey Batı Hama kırsalına bağlı Şeyh İdris köyü mihverinde, Nusayri ordusuna ait bir aracı anti tank roketi ile hedef alarak imha ettiler.


Hey’et Tahriru’ş-Şam’a bağlı askeri kaynak: Kuzey Batı Hama kırsalına bağlı Harş Karkat mihverine yönelik ilerleme girişiminde bulunan Nusayri ordusu saflarında ölüler ve yaralılar bulunmakta. Saldırı başarıyla muhalifler tarafından geri püskürtüldü.


Kuzey Batı Hama kırsalına bağlı Şeyh İdris köyü mihverinde muhalifler ile Rejim milisleri arasında süren çatışmalar sebebiyle, Nusayri ordusu saflarında bir çok ölü ve yaralı bulunmakta.


Kuzey Batı Hama kırsalına bağlı Harş Karkat mihverinde yeniden çatışmaların yaşanması sonucu Nusayri ordusundan bir çok milis öldürüldü ve yaralandı.


Ulusal Kurtuluş Hama kuzeyindeki Karkat köyünde bulunan Rejim mevzilerini ağır silahlarla vuruyor.


Hama kuzeyindeki TSK gözlem noktasına yakın Şir Magar köyüne Rejim güçlerinin yaptığı top atışları sonucu 3 sivil hayatını kaybetti.


Suriyeli gazeteci Tahir el Ömer, HTŞ lideri ile Hama kırsalındaki cephe hattında gerçekleştirdiği röpotajı bu akşam yayınlayacağını duyurdu.

 


savaş uçakları İdlib güney kırsalındaki Kafranbel beldesinde sivil savunma ekiplerinin merkezini hedef aldı. Saldırı sonrası merkezin kullanılamaz hale geldiği aktarılıyor.

Fetih Medya


Rus uçaklarının İdlib kırsalındaki Kafranbel beldesine yönelik saldırı düzenledi.

 


Rus savaş uçağı Kafr Nabl’daki sivil savunma merkezini bombaladı.

 


Rus savaş uçaklarınca İdlib güney kırsalındaki Kafranbel beldesinde hedef alınan sivil savunma merkezi.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya


ve Rus uçakları çatışmasızlık alanlarını aralıksız bombalıyor,halk Türkiye sınırına doğru göç ediyor. Muhalifler sınırlı imkânlarla direnemeye çalışıyor.

 


Rakka güneybatısındaki Tabka kasabasında Rejim milislerini taşıyan araç yola döşeli mayının üzerinden geçişi sırasında infilak etti. 2 milis öldü 1’i de yaralandı.


Muhalif gruplar Lazkiye kuzeyindeki Kabane cephesinde 4.kez ilerlemeye çalışan Rejim milislerini geri püskürttü ve 15 milisi öldürdü.


ÖSO’ya bağlı Ceyşü Nasır grubu Hama kuzeyindeki Bab Takat köyünde attıkları pusuda 5 Rejim milisini öldürdü.


Afrin bölgesinden yüzlerce Ahrar Şam savaşçısı Hama kuzeyindeki cephe hatlarına desteğe gidiyor.


Askeri Kaynaklar: Hama ve Lazkiye’de yaşanan çatışmalarda son 4 günde Rejim’e bağlı 26’sı rütbeli 80 Rejim milisi öldürüldü.


Rus savaş uçakları TSK gözlem noktasının da yanında bulunduğu İdlip güneyindeki Şir Magar köyünü vuruyor.


Lazkiye’nin Banyas kentinde Rejim’e ait mühimmat deposu bilinmeyen sebepten dolayı patladı. Yerel kaynaklar ise İsrail savaş uçaklarının vurduğunu iddia ediyor.


Güney Halep’e bağlı Halsa kasabası çevresinde ÖSO birlikleri ile Rejim milisleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.


Muhalif gruplar Halep güneyindeki Halsa cephesinde ilerlemeye çalışan İranlı milisleri geri püskürttü ve bir milisi etkisiz hale getirdi.


Esed ve Rus savaş uçaklarının Ramazan’ın ilk haftasında düzenlediği hava saldırıları sırasında İdlib ve Hama’da 9 cami hedef alınarak bombalandı.Fetih Medya


Müminleri Teşvik Et odası Lazikiye kırsalına bağlı Kibeyni hattı ekseninde saldıran rejim milislerini Tahriruş Şam ile beraber geri püskürttüklerini duyurdu.

Fetih Medya


Hama kırsalında HTŞ tarafından öldürülen Rejim milislerinin bazıları.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya


Bugün Ebu Duhur ekseninde, Cumhuriyet Muhafızları’nın 800. Taburundan Albay Nizar Mahmud öldürüldü.

Bu Albay, Deyrezzor’da ki Havaalanı savaşının komutanlarından birisiydi.

Fetih Medya


Bugün Cisir Şuğur bölgesinde, Nizam adına çalışan bir casus yakalandı.

Fetih Medya


Ayakkabısının yırtık olmasına aldırmadan bölge halkını namusunu korumaya devam bir muhalif asker.

Fetih Medya


Kaynak: Fetih Medya

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.