Saha Gündemi: 28.05.2018

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Mayıs 2018 | 13 Ramazan 1439 Pazartesi 07:45

Mücrim rejime ait iki kamikaze gözetleme uçağı patlatıldı. Birincisi Batı İdlib Hambuşiye köyü yakınlarında, diğeri ise Türkiye sınırında. Her hangi bir kayıp bulunmuyor.


GEÇİCİ HÜKÜMETE BAĞLI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI RAMAZAN ORUCUNU BOZAN GENÇLERİ TUTUKLUYOR

Geçici hükümete bağlı içişleri bakanlığı Ramazan ortasında açıktan oruç yemeleri nedeniyle üç genci tutukladığını açıkladı. Tutuklama İdlib kırsalına bağlı Salkin kasabası polis karakolu aracılığıyla gerçekleşti.

Bakanlığa bağlı resmi hesap, uygulama gereği tutukluların şer’i mahkemeye sevk edildiklerini belirtti.

İdlib şehri polis birimi, dün aynı nedenden ötürü iki kişiyi tutuklamıştı.

Son dönemlerde içişleri bakanlığına bağlı karakollar, adam öldürme ve hırsızlık suçuna karışan ve Allah’a söven bazı kişiler hakkında tutuklama uygulamasında bulunmuştu.


HEYET TAHRİRU’Ş ŞAM SİYASİ BÜRO SORUMLUSU EL CEZİRE ARACILIĞI İLE HEY’ET HAKKINDA ÇIKAN SÖYLENTİLERİ REDDEDİYOR VE BAZI DETAYLARI AÇIKLIYOR

Heyet Tahriru’ş Şam Siyasi Büro sorumlusu Yusuf el Hecer el Cezire net. ile gerçekleştirdiği röportajda: Rusya’nın işgalci bir devlet olduğunu, sivil ve asker olmak üzere tüm Suriye evlatlarına karşı bir savaş yürüttüğünü, cani rejimin düşürülmesinin halkın seçimi olduğunu, bunun hak bir talep olduğunu ve uluslararası ve bölgesel hiçbir gücün diktatörün ve rejiminin düşmesi için çalışılmasına engel olamayacağını açıkladı.

Heyet Tahriru’ş Şam’ın kendisini feshetmesiyle ilgili olarak el Hecer; son dönemlerde dolaşmakta olan, şu aşamada Heyet ile diğer gruplardan birisiyle tek yapı haline gelme ya da askeri bir birleşmenin doğru olmadığını, Heyet Tahriru’ş Şam’ın örgütlenme yapısının Heyet’in iç unsurlarının dışında harici bir görüşmeye ya da pazarlığa boyun eğmeme üzere kurulduğunu, görüşmelerin sabiteler ve ilkeler çerçevesinde olacağını ve bunlarla birlikte Heyet’in Suriye halkının çıkarları için muhali̇fleri̇n ve devrimlerini korumaya son derece istekli olduklarını belirtti.

Siyasi yetkili devamla şunları söyledi: “Türkiye tarafı ile ilişkiler, özgür kuzey bölgesinde emniyet ve istikrarı sağlayacak şekilde dengeli ve sürekli bir şekilde devam etmektedir. Müslüman Türkiye ve Suriye halkı arasındaki ortak tarihi bağlar çok eski dönemlere dayanmaktadır.”

TSK gözlem noktaları hakkında Heyet’in tutumuyla ilgili olarak: şer’iler, ayan ve hikmet sahibi kimselerle yürütülen şura toplantılarından sonra, Heyet’in büyük olan maslahatı gerçekleştirmek ve Türklerle çatışma hedefi güden karşı devrimi engellemek için böyle bir karar aldığını belirtti.

Astana toplantısıyla ilgili olarak: Heyet’in hiçbir uluslararası anlaşmanın bir tarafı ya da parçası olmadığını ve devrimi tasfiye etmek ve cani rejimi yeniden getirmeyi hedefleyen siyasi taraflar karşısındaki tutumlarının çok net olduğunu açıkladı.

Yusuf el Hecer devamla şunları söyledi: “, Suriye devriminin ana unsurlarından birisi olan Heyet Tahriru’ş Şam olarak bizler, Doğu Guta ve Kuzey kırsalında yürütülen senaryoların tekrarlanmasına izin vermeyeceğimizi, bu uğurda canımızı ve kanımızı vermeye hazır olduğumuzu çok net bir şekilde söylüyoruz.”

Açıklamasını şu sözleriyle sonlandırdı: “Suriye devriminin yüce çıkarlarını gerçekleştirmek için çalışacağız. Bunlar, milli güvenlik konumunda olan görevlerdir. Köklü değerler ve yüce ilkeler sahibi devrim halkının emniyet ve selametinin muhafazası iki temel savaş şeklinde belirginleşmektedir: Dahili ve harici tüm işgal türlerinden özgürleşme ve Suriye devrimini en güzel biçimde temsil edecek yüce bir medeniyetin inşası. Bu da, siyasi, askeri ve özgür bölgelerin idaresi ve karar mercilerinin, devrimcilerin isteklerini gerçekleştirecek ve büyük fedakarlıklarıyla uyum içerisinde teke indirilmesiyle gerçekleşecektir.


Batı İdlib Cisruş Şuğur kasabasının batı kırsalını hedef alan top ve roket bombardımanları gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda havada gözlem uçakları dolaşmakta.


Suriye’de rejim saflarında yabancı Şii savaşçılar…

İran Afganistan. Lübnan Pakistan

 

Fetih Medya


Halep’in Seyif ElDevle mahallesinde birkaç kare.

Fetih Medya

Fetih Medya


Halep’in kuzey kırsalında bulunan Kefer Hamra’ya toplarla saldırı düzenlendi.


İdlib’in kırsalında bulunan ElDeirŞarki beldesinde el yapımı bir bomba patladı.


Rejiminin Dera’ya askeri düzenlemek tehdidi, ABD’de tarafından aksi tehdit ile karşılandı.

Fetih Medya


Önçüpınar ve Karkamiş sınır kapılarından 14 bin Suriyeli Suriye’de bayram tatilini geçirmek amacıyla geçiş yaptı.


Münbic’de Suriye Demokratik Güçlerin askeri meclis binasında belirsiz kaynaklar olan bir patlama meydana geldi.


Rejimin helikopterleri, Suriye’nin kuzeyinde halkı teslim olmaya, aksi takdirde onları ölümle tehdit etti.
Fetih Medya

Fetih Medya


Dera’da Rejimin tehdidine karşı ‘Ķurtarma Ordusu’ kuruldu.


Dera’nın kırsalında bulunan Tafas’ı toz fırtınası vurdu.

Fetih Medya

Fetih Medya


Suriye Özgür Ordusu’nda bir komutan, Ürdün ile ElNasip sınırın kapısını kimseye teslim etmeyeceğiz diye açıklama yaptı.

Fetih Medya


Kuzey Haleb’e bağlı Kefer Hamra ilçesini roket rampalarıyla hedef alıyor.


Bab’da halk ile Ahrar Şarkiye grubu arasında barış anlaşması imzalandı.


Sultan Murat Tümeni’ne bağlı Meşal Temmo Tugayı komutanı Ebu Meryem Haskavi’ye Arfin- Şerran yolunda kimliği belirsiz kişiler tarafından girişiminde bulunuldu. Komutan saldırıdan sağ olarak kurtuldu.


Rakka’nın kuzeyindeki Şarkrak köyü yakınlarında yol kenarına yerleştirilmiş bir patlayıcının infilak etmesi sonucu bir YPG/’lı terörist öldü.


Terör örgütü YPG/PKK ile SDG’ye bağlı Suvvar Rakka Tugayı arasında Rakka’da çatışma yaşandı. Çatışma, YPG’nin Suvvar Rakka Tugayı komutanının evine baskın yapması sonucu yaşandı.


Rakka’da halk, gösteri düzenleyerek Suvvar Rakka Tugayı’ndan terör örgütü YPG/PKK’yı kentten çıkarmasını talep etti.

Fetih Medya


ABD öncülüğündeki Koalisyon güçleri Rakka’da SDG’ye bağlı Suvvar Rakka Tugayı ile terör örgütü YPG/PKK arasında yaşanan ihtilafı çözmek için arabulucu olarak bölgeye girdi.


Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Cinderes’te Gaziantep Karen inşaat’a tadilatı yaptırılan Eyyubi camii, Ebubekir Sıddık camii ve Abdurrahman Bin Avf camii ibadete açıldı.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Esed ordusunun en büyük icraatları: 1 milyondan fazla sivili katletti.

İşgalci ve İran’ı ülkeye sokarak, işgalci ABD ve İsrail’in önünü açtı.

Şehirleri halkının başına yıktı.

Milyonlarca Suriyeliyi ülke içi ve dışına göç ettirdi.

Zorla göç ettirilen sivillerin evlerini soydu.

Fetih Medya


Avrupa’daki Suriyeli mülteciler yaşam koşulları, inanç ve kültür nedenleri ile Türkiye veya Suriye’ye dönerken Avrupa’dan aldıkları evrakları satıyorlar.

Fetih Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın