Saha Gündemi: 22.05.2018

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Mayıs 2018 | 7 Ramazan 1439 Salı 09:17

Güney İdlib kırsalına bağlı Fatire beldesinde bir silah dükkanında meydana geldi.
Patlama nedeniyle maddi hasarlar bulunmakta.


Mücrim roket rampalarıyla kuzey Haleb Cemiyyetuz Zehra ve Leyramun sitelerini hedef alıyor.


Yuşin tipi kargo uçağı Keferya Fua beldeleri yerine yanlışlıkla Binniş kasabasına ekmek torbaları atıyor.


Batı İdlib Cisruş Şuğur kırsalına bağlı Bidama beldesi halkı yaşanan küçük çaplı bir çatışma sonucu hırsızlık yapan bazı kişileri tutuklandı.
Çatışma sırasında hırsızlardan ve halktan iki kişi yaralanıyor.


DAEŞ ÖRGÜTÜ GÜNEY ŞAM’DAN ÇIKMAYA BAŞLADI, REJİM SÜRGÜNLERE DEVAM EDİYOR

Başkent Şam’ın güneyinde bulunan saha kaynakları, geçen gece DAEŞ örgütünün bulunduğu birinci kafilenin aileleriyle birlikte Güney Şam’dan Suriye Badiyesi’ne intikalinin başladığını belirtti.

Haber ajansları, ikinci kafile çıkmadan önce örgüt üyelerinin Yermuk Kampı ve Hacerul Esved bölgelerinde geriye kalan karargahları ateşe verdiklerini söylemekte.

Buna karşın rejim yanlısı medya kuruluşları ise, hala örgüt üyelerinin başkentin güneyinden çıkmaya başladıklarını reddetmekte.

Güney Şam bölgesi son dönemlerde kanlı çatışmalara ve işgalci Rusya tarafından geride onlarca ölü ve yaralının bırakıldığı yoğun bombardımanlara tanık oldu.


İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI: “KİMSE BİZİ SURİYE’DEN ÇIKMAYA MECBUR EDEMEZ”

İran dışişleri bakanı sözcüsü Behram Kasımi, Suriye hükümeti razı olduğu sürece Suriye’de bulunmalarının devam edeceği açıklamasında bulundu.

Düzenlediği basın toplantısında Kasımi şunları söyledi: “Hiç kimse İran’ı bir iş yapmaya zorlayamaz. Bizim Suriye’deki varlığımız, Suriye hükümetinin talebi üzerine olmuştur. Bizden bunu talep ettiği sürece yardımlarımızı takdim etmeyi sürdüreceğiz.”

İran dışişlerinin açıklaması, geçen cuma günü Rusya başkanı Suriye delegesinin, aralarında Amerika, Türkiye, Hizbullah ve İran’da olmak üzere yabancı güçlerin Suriye’den çekilmesi gerektiği açıklamasında bulunduktan sonra gelmiştir.


EMNİYET BİRİMİ SALKİN KASABASINDA BULUNAN BİR MAYINI ETKİSİZ HALE GETİRİYOR

Batı İdlib Salkin kasabası Tahriru’ş Şam emniyet birimi, patlamaya hazır bir mayını etkisiz hale getirdi.

Salkin kasabası Heyet Tahriru’ş Şam emniyet birimi sorumlusu Sabit eş Şami İba’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu sabah Salkin kasabasında bulunan emniyet birimi unsurları, patlamasına çok kısa bir süre kala bir mayını etkisiz hale getirdiler.”

Eş Şami, mayının mahkeme çalışanlarından birisinin aracını hedef aldığını belirtti.

Heyet Tahriru’ş Şam’a bağlı emniyet birimi daha önce de patlaması öncesinde birçok mayını etkisiz hale getirmiş ve eylemlere adı karışanları hakların gerekli hükmün uygulanması için mahkemeye sevk etmişti. Uygulanan bu hükümlerin en sonuncusu ise, yollara döşeyen, halkın emniyet ve selametini tehdit eden dört kişinin İdlib şehrinde idam edilmesidir.


rejimine bağlı haber ajansı Sana, Şam’ın güneyindeki Hacer el Esved bölgesindeki çatışmaların, ‘sivillerin tahliyesi için’ bir süreliğine durdurulduğunu açıkladı.


Rusya ve İran destekli rejim ittifakı Şam’ın güneyindeki Yermuk kampı ve Hacer el Esved bölgelerinin (DAEŞ’lilerin tahliyesinden sonra) tamamen ele geçirildiğini açıkladı.


Şam’ın güneyindeki Yermuk kampı ve Hacer el Esved bölgelerinden Suriye’nin doğusuna tahliyelerine başlanan DAEŞ’liler ve aileleri. (Konvoyun bir kısmı)

Fetih Medya

Fetih Medya


Şam, Yermuk’teki toplu yıkımı gösteriyor.

 


Şam, Yermuk’teki yağmalamayı gösteriyor.

 


Şam, Yermuk Kampında Hastanesi, öncesi ve sonrası.

Fetih Medya


Suriye Rusya’nın en iyi tanksavar füzelerini harekete geçirdi.

Fetih Medya


Rejim yanlısı siteler: Lazkiye kırsalına bağlı Cebele kasabasında, askeri Hımeymim havalimanı sistemlerinin roket olduğu zannedilen kaynağı meçhul cisimlere karşı savunmada bulunması sonucu patlamalar gerçekleşmekte.


Mücrim rejim güçleri Kuzey Lazkiye kırsalına bağlı Ekrat Dağı Tuffahiye mihverini aydınlatma eşliğinde top atışları ile hedef alıyor.


Muhabirimiz: Carabulus’da gece yarısından sonra askeri bir araçta patlayan bomba, maddi hasara yol açtı.

Fetih Medya


Yermuk kampından da tehcir edilen insanlar Hama kırsalına ulaşmaya başladı.

Fetih Medya


Rejim Basını, Şam’ın güneyinde bulunan Hacar ElAsvad’de Rejim Güçleri ile DAEŞ arasında geçici ateşkes sivilleri etmek için uygulandı.


Şam’in Batısında İran’a ait bir askeri üssün vurulduğu aktarılıyor.


Halep’in güney kırsalında bulunan Elİys beldesinde Tahriru’ş Şam Heyeti’nin iki üyesi belirsiz kişiler tarafından öldürüldü.


Rejimin güçleri, geçici ateşkesin sona ermesinden sonra Hacar ElAsvad mahallesindeki operasyonlarını sürdürüyor

Fetih Medya


İdlib’in güney kırsalında bulunan Maraatun Numan’da bir sivil toplum kuruluşunun iftar yemeği ile 200 kişi zehirlendi.

Fetih Medya


Suriye Demokratik Güçleri, Uluslararası Koalisyon uçaklarının ve Fransız güçlerinin desteğiyle Deyri Zur’da DAEŞ ile çatışmalar sonucunda ilerlemeye devam ediyor.

Fetih Medya


Deyri Zur’da örgütü YPG/PKK’ya destek veren Fransız askerleri.

Fetih Medya

Fetih Medya


Terör örgütü PYD yönetim kurulu üyesi Şahin Ahmed, örgütün ’den çekildikten sonra elinde tutsak olan 90 Kürdü, rejime teslim ettiğini açıkladı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın