Saha Gündemi: 19.05.2018

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Mayıs 2018 | 5 Ramazan 1439 Pazar 07:26

İşgalci Rusya uçakları güney Şam Yermuk Kampı ve Hacerul Esved bölgelerini bombalıyor.


Dera kırsalında kan bankasının ihtiyaçlarını gidermek için tarafından mescitlerde kan bağışında bulunuluyor.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya


REJİM GÜÇLERİ KAMIŞLI’DA FRANSIZ ASKERLERİNİN YOLUNU KESİYOR

İba: Medya kaynaklarının perşembe günü yayınladıkları bir habere göre, Nusayri rejimi güçleri iki gün önce doğu Suriye Kamışlı ilinde 70 kişilik bir Fransız askeri konvoyu durdurdu.

Anadolu Haber Ajansı’nın açıklamasına göre, Deyri Zor iline doğru yol alan Fransız güçleri yanlışlıkla Kamışlı’da bulunan rejim kontrol noktalarına gitti. Rejim güçlerinin konvoyu durdurup geliş nedenlerini sorgulaması üzerine, durdurmadan kısa bir süre sonra araçların geri dönmelerine izin verildi.

Fransız güçleri doğu Suriye bölgesinde birden fazla noktada konuşlanmakta. SDG/PKK milislerinin hakim olduğu Aynul Arab ve Rakka şehrinde karargahları bulunmakta.


askeri havaalanında kaynağı meçhul 4 büyük gerçekleşti.
Henüz detaylar hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Fetih Medya

Fetih Medya


Batı İdlib Derkuş Aynuz Zerka yolu üzerinde meydana gelen trafik kazası sonucu iki kişi yaralandı.


Mücrim rejim Batı İdlib Cisruş Şuğur kırsalına bağlı bölgeleri aralıklarla havan toplarıyla bombalıyor.


Güney İdlib kırsalına bağlı Maarratun Numan kasabası çarşısında Ramazan havası:

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya


CEYŞUL İSLAM: ÜÇ DÜŞMANIMIZ VAR…

Fetih Medya


Pakistan halkı tarafından gönderilen bağışlarla kuzey İdlib Kefer Lusin kamplarında konutlar inşa ediliyor

Fetih Medya

Fetih Medya


Hama’nın kuzey kırsalında bulunan KefrZeyte’ye hava saldırısı düzenledi. Saldırıda iki sivil öldü.

Fetih Medya


Halep’in batı kırsalında bulunan İncara’da sivil, askeri ve devrimci etkinlikleri devrim bayrağını beldeye törenle dikti.

Fetih Medya


Halep’in batı kırsalında bulunan Ürim ElKubra’da bir el yapımı bomba patladı. Patlamada bir yaralandı.


Rejim Güçleri Hama’nın kuzey kırsalında bulunan KefrZeyte’ye roketlerle saldırı düzenledi.


İdlib’te engelliler atletizm şampiyonası düzenlendi.

Fetih Medya


Humus’un kuzey ve Hama’nın güney kırsalından zorla göç ettirilenlerin son konvoyu yola çıktı.

Fetih Medya


Halep’in kuzey kırsalında bulunan YazıBag kampında yoğun yağmur yağışı sebebiyle sığınmacılar çok zor durumda bırakıldı.

Fetih Medya


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü, Suriye’de bu yıl içerisinde hastaneleri bombalamalarından sebebiyle 89 kişi hayatını kaybetti ve 135 kişi de yaralandı diye yayınladı.


Hama’nın batı kırsalında bulunan Kastun Barajında su seviyesi zaman geçtikçe azalıyor.


Dera’da öğretmenler Suriye Geçici Hükümeti’nin okullara destek vermemesiyle şikayetçi.


Dera’nın kırsalında bulunan İbta Belediyesi zarar gören su şebekesinin tamir etti.

Fetih Medya


Halep’in kuzey kırsalında emniyet birimlerin insan hakları ihlellerine karşı protesto düzenlendi.

Fetih Medya


İdlib’in kırsalında bulunan TelSandal köyüne hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda bir sivil öldü ve birkaç kişi de yaralandı.


Lazkiye Cephesinde rejime karşı nöbet tutan muhaliflerin iftarlık hazırlıkları.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya


Bugün Hama’da Askeri hava üssünde yaşanan 6 büyük patlama sonrası Hava Üss’ü içerisinde çekilen görüntüler…

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya


İdlib’te İnkaz Hükümeti’ne bağlı olan Emniyet Birimi İletişim Enstitüsü müdürünü tutukladı.


Hama’nın kuzey kırsalında bulunan Ellatamine’de Rejim güçlerinin toplarla saldırılar soncunda birçok tarım arazisinde yangın çıktı.


Hama ve Humus’dan Zorla göç ettirilenlerin konvoyu İdlib’e ulaştı.

Fetih Medya


İdlib’in güney kırsalında bulunan Marratun ElNuman’da bir kadın 4 ikiz doğurdu.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya


Halep’in batı kırsalında bulunan ElCinde Tahriru’ş Şam Heyeti bir kişiyi Uluslararası Koalisyon Uçakları ile iletişim kurarak köydeki camiye hava saldırısı düzenlenmesine yardın ettiği için idam cezası verdi.


Putin’in Suriye özel Temsilcisi Lavrentyev,Türkiye’nin Suriye’den ayrılması gerektiğini belirtti.


Hama’da askeri hava alanında patlamaları sonucu yaklaşık 40 ölü ile 70 yaraki hastaneye taşındı bilgisi var.


DAEŞ kaynakları tarafından yapılan açıklamada, Şam’ın güneyindeki Yermuk mülteci kampı bölgesinde 28 gündür devam eden çatışmalarda Rejim güçlerinden yaklaşık 900 kişinin öldürüldüğü ifade ediliyor.

Fetih Medya


İsrail’e ait savaş uçaklarının Humus doğu kırsalında İran’a bağlı milislere ait mevzileri vurduğu rapor ediliyor. Suriye


Rejimin Hama askeri hava üssünde dün meydana gelen patlamalarla ilgili saldırıyı “Seraye el Cihad” isimli muhalif oluşum üstlendi. Hava üssünün içinden saldırı öncesi görüntüler servis eden grup, rejimin bomba imaları gerçekleştirdiği yerin imha edildiğini duyurdu.


Açıklamaya göre, rejime ait en az 100 ton TNT ve 50 ton diğer patlayıcı madde, saldırı sonucu imha edilmiş.


Grubun, Hama askeri hava üssü içinden saldırı öncesi ve saldırı anında yayınladığı görüntüler.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya


Tahriru’ş Şam Heyeti İdlib’te 4 kişi suikast düzenleme suçuyla idam etti.

Fetih Medya


Şatha beldesinde konuşlu bulunan rejim güçlerinin Sehlul Gab’a bağlı Havvaş köyünü ağır toplarla hedef alması bölgedeki ekin tarlalarının yanmasına neden oldu.


Güney İdlib Han Şeyhun kasabasında şehrin kontrol noktası yakınlarına yerleştirilen mayının infilak etmesi sonucu Ceyşu İdlib el Hur unsurlarından iki kişi şehid oldu.


ZORLUKLARA KATLANIP ENGELLERİ AŞARAK ŞAM EHLİNİN DEVRİMİ DEVAM EDECEK

Bazı medya organları, Heyet Tahriru’ş Şam’ın kendisini feshedeceği ya da Suriye sahası içerisindeki diğer gruplarla birleşeceği doğrultusunda haberler aktarmakta. Bu haberler, Astana 9 kararları ve Rusya’nın terör olarak adlandırdığı yapılarla savaşmak için İdlib şehrine saldıracağı doğrultusundaki açıklamalarla aynı zamanda gelmiştir. Konunun detaylarına vakıf olmak için İba Haber Heyet Tahriru’ş Şam Siyasi İşler başkanı Dr. Yusuf el Hecer’le bir röportaj gerçekleştirdi.

Heyet Tahriru’ş Şam Siyasi İşler başkanı Dr. Yusuf el Hecer sözlerine şöyle başladı: “Bazı sosyal medya hesaplarının son dönemlerde Tahriru’ş Şam’ın diğer gruplarla birleşmesi ya da kendisini feshetme niyetiyle ilgili olarak; bunun Heyet’in iç kurulunun dışında bir görüşme ya da pazarlığa boyun eğerek olmayacağını, Heyet’in kurulduğu sabiteler çerçevesinde ve Şam ehlinin cihadını ve mübarek devrimlerini koruyacak şekilde genel maslahatı gerçekleştirmeye olan isteğimizle olacağını tekit ederiz.”

El Hecer, Heyet Tahriru’ş Şam’ın uluslararası anlaşmalarda her hangi bir taraf olmadığını, Cenevre, Astana ve Soçi gibi Suriye devrimini tasfiye etmeyi, adil davasını öldürmeyi ve ilkelerini saptırıp mücrim rejiminin üretiminin ve müesseselerinin yeniden gelmesi adına yürütülen siyasi süreçler karşısındaki tutumunun açık olduğunu belirtti.

Hatırlanacağı üzere, Suriye devrimini ve Şam ehlinin cihadı konusunu ele alan tüm bu toplantılar, mücrim rejimin, milislerinin ve müesseselerinin varlığını onaylamış, Suriyelilerin sıkıntılarına bakmamış ya da Rusya ve müttefiki İran’ın açıktan ve doğrudan Esed rejimini desteklemeleriyle işledikleri katliamları durdurmaya çalışmadığı gibi, bilakis bir şekilde mücrim rejimin en büyük destekçisi olmuştur. Bu durum karşısında Heyet Tahriru’ş Şam mücahidleri ve diğer gruplardaki mücahidler, açık bir şekilde uluslararası ve milletler tarafından terk edilmişlik arasında halkın adil taleplerini savunmak için kuzey ve güney savaş cephelerinde göğüslerini siper etmişlerdir.

Siyasi İşler başkanı ayrıca şu açıklamalarda bulundu: “Heyet Tahriru’ş Şam olarak bizler, devrimin tüm merhalelerinde ve şimdiye kadar özgür bölgelerin idaresi için yaşama uygun her projeye tutunmaya ve devrimin kazanımlarını koruma altına alacak, askeri ve siyasi kararlarının birleşmesiyle devrimi en iyi şekilde temsil edecek, devrimcilerin isteklerini gerçekleştirecek, fedakarlıklarına uygun ve Rahman’ın şeriatı gölgesi altında , emniyet ve istikrarı kökleştirecek onurlu bir örnek sergilemeye son derece istekli olduk.

On binlerce şehidin, yüz binlerce yaralının ve milyonlarca tehcirin olduğu yedi senenin kurbanlıklarının hiçe sayılmaya çabalandığı toplantılar gölgesinde Şam ehlinin devrimi zorluklara girip engelleri aşmayı sürdürecektir. Buna karşın büyük devletler devrimi söndürmeye, etrafını sarmaya ve cani rejimi yeniden otorite yapmaya çabalayacaktır. Hak ile batıl ve adalet ile zulüm arasında sürekli devam eden çatışma sürmeye devam edecektir.


DAEŞ Rejimden  bir zırhlı araç ele geçirdi.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

 

Fetih Medya


Yermuk’un son halini gösteren kareler.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya


Deyri Zur askeri hava alanında birkaç patlama meydana geldi, patlamalar İsrail hava saldırısı sonucu olduğu tahmin ediliyor.


Şam’ın güneyinde bulunan Yermuk Kampı ve Hacar ElAsvad’da DAEŞ ile Rejim Güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda onlarca Rejim askeri öldürüldü, iki tankı birde BMB zırhlı aracı yok edildi.


Kuneytira’nın kuzey kırsalında bulunan Eltululhumur’daki Rejim mevzileri bombalandı. Bombardıman İsrail tarafından geliştirildiği tahmin ediliyor.


Rejim Güçleri Hama’nın kuzey kırsalında bulunan KefrZeyte’ye toplarla saldırı düzenledi.


Amerikan bir televizyon kanalı, Trump yönetimi Suriye’nin kuzey batısına tahsis edilen yardımlar kesmek kararı aldı diye haber yayınladı.

Fetih Medya


Rejim Güçleri Hama’nın kuzey kırsalında bulunan Ellatamine’ye toplarla saldırı düzenledi.
Şam’ın güneyinde bulunan Yermuk Kampı ve Hacar ElAsvad’da Rejim Güçleri ile DAEŞ arasında ateşkes anlaşmasına varıldı.


Rejim Güçleri Kuneytira’nın kırsalında bulunan CebeteElHaşeb beldesine toplarla saldırı düzenledi. Saldırıda bir sivil savunma personeli öldü ve birkaç kişi de yaralandı.


Rejim Güçleri Hama’nın kuzey kırsalında bulunan KefrZeyte’ye toplar saldırı düzenledi.


Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinatörü; 2018 yılı Suriye insani krizinin en kötü yıldır diye yaptı.

Fetih Medya


Şam’ın güneyinde bulunan Yermuk Kampı’na hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda bir çocuk ile iki kadın öldü ve birkaç kişi de yaralandı.


İdlib şehri çıkışında bulunan Er-Ram kontrol noktasının meçhul kişiler tarafından otomatik silahlarla hedef alınması sonucu Heyet Tahriru’ş Şam’dan 5 kişi öldü.


ÖSO birlikleri Halep güneyindeki Han Tuman beldesine sızmaya çalışan rejim milislerini geri püskürttü.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın