Saadi Kaddafi, Beşir Rayani’yi öldürme suçundan beraat etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Nisan 2018 | 19 Recep 1439 Perşembe 06:21

Libya’da bir , ülkenin devrik lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Saadi Kaddafi’yi, ‘Al-İttihad Futbol Kulübü’ teknik direktörü Beşir Rayani’yi öldürmek suçundan beraat etti. Karara gerekçe olarak eski rejimdeki Libyalı yetkililerin yürüttüğü soruşturmada ‘suça dair bir gerekçe gösterilmemesi’ gösterildi.

2014’te ’dan Libya’ya teslim edildikten sonra Trablus’taki el-Hadba Hapishanesi’nde tutulmaya başlayan oğul Kaddafi, ülkenin güneyinde yaşanan gerginliklerin ortasında kendisine yöneltilen suçlamaların birinden beraat etti. Beraat kararı, Trablus’ta Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri tarafından kuvveti ile koordineli olarak ülkenin batısında Misrata’nın doğusundan Beni Velid, Tarhuna, Maslata, Hums ve Zliten’e uzanan bölgede DAEŞ örgütünün kalıntılarını ortadan kaldırmak üzere harekât başlattığı bir dönemde gerçekleşti.

Trablus Mahkemesi, Kaddafi’nin üçüncü oğlu Saadi’yi 2005 yılının aralık ayında eski futbolcu ve teknik direktör Beşir Rayani’yi öldürmekle suçlandığı davada beraat kararı aldı. ‘Caydırıcı Güç’ kuvvetlerine yakın bir kaynağın Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Saadi’nin babasının saltanatı sırasında işlediği cinayet, ve yönetimdeki gücünü kötüye kullanma suçlarında hapishanede bulunduğunu söyledi.

İsmini vermek istemeyen kaynak, Caydırıcı Güç’ün yargı meselelerine müdahale etmediğini, Saadi’nin suçlandığı son davadan da beraat edilmesi halinde derhal serbest bırakılacağını belirtti.

El-Hadba hapishanesi, Libya’daki en kötü şöhretli hapishanelerden biri konumunda. Çoğu eski rejimin sembol isimlerinden olan binlerce tutuklunun bulunduğu hapishane Abdülhakim Belhac liderliğindeki Libya Mücadele Güvenlik Görevlisi Halid eş-Şerif tarafından yönetiliyor.

Saadi’nin avukatı Mebruke el Tavergi, yerel basına yaptığı açıklamalarda Trablus Temyiz Mahkemesi’nin 877 – 2005 sayılı Rayani’nin öldürülmesi davasındaki ‘bir tanığın ifadesine dayanarak’ müvekkilini beraat ettirdiğini söyledi.

Kaddafi ailesi, geçen 23 Aralık’tan bu yana oğulları Saadi ile iletişimlerinin koptuğu şikâyetinde bulunarak “Bildiğimiz tek şey başkentteki milisler tarafından yönetilen bir hapishanede rehin tutuluyor olduğudur” ifadelerini kullandı. Ancak Libya Başsavcılık Ofisi, Kaddafi ailesine Saadi’nin Trablus’taki bir hapishanede olduğunu, oradan ayrılmadığını ve mahkemeye çıkarılacağı’ cevabını verdi.

Saadi hakkındaki iddianamede 11 Şubat 2011’deki devrimde göstericilere karşı silahlı gruplara destek olma suçlamalarının yanı sıra ‘kaçırma ve hakaret’ gibi eylemlerle ilgili de suçlamalar bulunuyor.

Libya Futbol Federasyonu’na başkanlık yapan Saadi Kaddafi, ülkesinin 2010 FIFA Dünya Kupası final maçlarına sahipliği yapması için bir sunmuş ancak maçların ’da yapılması kararlaştırılmıştı. İtalya Seri A takımlarından Perugia ile bir sezonluk futbol deneyimine sahip olan Saadi ardından Udinese Calcio takımına transfer oldu ve burada yalnızca bir maça çıktı.

Kaddafi rejiminin eski yetkililerinden Mustafa Zaidi, Libya Başsavcılığı ofisindeki bir soruşturma memurunun daha önce Mısır’a giden siyasi liderler, güvenlik ve askeri alanda önde gelen isimler ve medyanın elit isimleri hakkındaki Libya’ya teslim edilmeleri emrinin iptal edilmesi için Mısırlı muadiline bir mektup gönderdiğini aktardı. ‘AfrigateNews’ haber sitesinin aktardığı bilgiye göre Zaidi dün yaptığı açıklamada “Maalesef, önceki Başsavcı’nın iddiaları herhangi bir cezai veya hukuki verilere dayanmıyordu. Bunlar yalnızca intikam almak için yapılmış suçlamalardı” ifadelerini kullandı. Başsavcılık Ofisi soruşturma memurunun cesur olduğunu söyleyen Zaidi, memurun Libya vatandaşlarına karşı delil olmaksızın yasalarla ve usulle ilgili bir hatayı düzelttiğine dikkat çekti. Şarku’l Avsat, bu kişiler hakkında daha fazla bilgi almak için Libya Başsavcısı’nın ofisi ile iletişime geçmeye çalıştı. Ancak yanıt alamadı.

Diğer yandan ülkedeki silahlı çatışmalar Libya’nın güneyindeki Sebha kentinde yeniden başladı. Kabileler arasındaki düşmanlıkların son bulması ve diyalog başlatılması için masaya oturulan bir ortamda Tebu ve Süleymanoğulları kabileleri arasındaki çatışmalar hız kazandı.

Kent, mermi sesleri ve bazı mahallelerden yükselen dumanlar arasında korkunç bir gece geçirdi. Sebha Belediye Başkanı Hamid Hayali, kentte okulların kapandığı haberlerini yalanlarken Sebha Tıp Merkezi’nden dün yapılan açıklamada iki kişinin öldüğü, iki kişinin de yaralandığını belirtildi. Açıklamada 4 Şubat’ta kentte olayların patlak vermesinden bu yana aralarında siviller, çocuklar, gençler ve yaşlıların da bulunduğu 10 ölü ve 38 yaralı olduğu kaydedildi. Tarafların bir an önce çatışmalara son vermesi çağrısında bulunuldu.

Acil Hava Operasyonları Odası Sözcüsü Muhammed Kanunu tarafından yapılan açıklamada Libya Başkanlık Konseyi tarafından önceki gün başlatılan harekâtı destekledikleri ve Oda’nın savaşçılarının DAEŞ örgütünün kaleleri üzerinde sortiler gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamada uçağın Misrata’daki hava üssünden kalktığı belirtilirken dün akşama kadar öldürülen DAEŞ unsurlarının sayısı hakkında bilgi verilmedi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın