Andrey Karlov suikastinin ayrıntıları

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Aralık 2016 | 20 Rebiülevvel 1438 Pazartesi 19:32

Suikastin ayrıntıları netleşmeye başladı:

’nın Büyükelçisi Andrey Karlov, ’da katıldığı bir sergide silahlı saldırıya uğradı. Rusya Büyükelçisi ’da silahlı suikaste uğradı. Silahlı saldırıya uğrayan büyükelçi Karlov ağır yaralandı.

Fetih MedyaRusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov Ankara’da, Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisinin açılışında silahlı saldırıya uğradı. Açılış sonrası konuşma yaparken silahlı saldırıya uğrayan Karlov’un ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşti.

19:30 itibari ile / Rus Büyükelçisi’ni vuran şahsın halen bina içerisinde olduğu ve içeriden çatışma seslerinin geldiği bildiriliyor. Çok sayıda polisin bölgeye sevk edildiği biliniyor. Binadan 14-15 el ateş sesi geldiği bildiriliyor.

/Bağımsız kaynak: Saldırıyı düzenleyen kişinin binaya polis kimliği göstererek girdiği iddia ediliyor.

25 yaşlarında takım elbiseli bir erkek saldırganın, sahte polis kimliğiyle koruma olarak içeri girdikten sonra Büyükelçi Karlov’un konuşması esnasında 1 el ateş açtığı daha soınra misafirleri dışarı çıkardıktan sonra arka arkaya 3-4 el ateş açtığı belirtildi.

Açılışın ardından konuşma yapmak için kürsüye gelen bu Büyükelçi Andrey Karlov bu sırada silahlı saldırıya uğradı.

Andrey Karlov ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Türkçe yayın yapan Rus haber sitesi Sputnik: “SALDIRGAN RADİKAL İSLAMCI”

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya
Hurriyet.com.tr’ye konuşan Rus yetkililer saldırıyı İslamcı teröristlerin gerçekleştirdiğini belirtti.

Fetih Medya
/@ TWİTTER
Rusya’nın Ankara Büyükelçisini öldürdüğü iddia edilen saldırganın görgü tanıkları tarafından çekilen fotoğrafı

‘BEN BURADAN SAĞ ÇIKMAYACAĞIM’ DİYE BAĞIRDI

Sputnik’e konuşan bir görgü tanığı şunları söyledi:
Belediye Başkanı’nın konuşmasının ardından Büyükelçi Karlov konuşuyordu, tercüman ediyordu. Ne olduğunu anlamadık, saldırgan bağırmaya başladı, ‘’in hesabı sorulacak’ diye bağırdı. Herkes kaçışmaya başladı. Türkçe konuşuyordu, insanlar üzerine gitmeye çalışınca, ‘çekilin ben buradan canlı çıkmayacağım’ dedi. Sonra takır takır sesler geldi. Yerdeyken de ateş açmış. Sonra güvenlikler gidince ‘yaklaşmayın çıkmayacağım’ dedi. Hepimize bağırdı. Çok sayıda ateş etti.

İlgilinizi Çekebilir:  Mısır Ordusu, HRW’nin Sina’daki yıkım hakkında hazırladığı raporu reddetti

‘POLİS KİMLİĞİ GÖSTERDİ’

Saldırganın polis kimliği göstererek içeri girdiği iddia edilirken saldırganın büyükelçinin kendi koruması olabileceği de söyleniyor.

Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek olayla ilgili şunları söyledi:

Bizim Ankara büromuzdan muhabirimiz Haşim Kılıç olayla ilgili fotoğrafı çeken muhabirimiz. Çamkatça fotoğrafları sergisi vardı. Büyükelçi konuşurken saldırgan önce havaya ateş ediyor. Sonra büyükelçiyi sırtından vurmuşDaha sonra salonu boşaltmış. İçeride bir kez daha büyükelçiyi tekrar vurmuş. İçeri polis kimliği göstererek girdiği öne sürüldü. Takım elbiseli kravatlı ve silahlı bir şekilde içeri giriyor.

Büyükelçi ve saldırgan halen içeride. Polis operasyon hazırlığında.

SALDIRGAN, SİYAH TAKIM ELBİSELİ

Hürriyet fotomuhabiri Haşim Kılıç yaşananları şöyle anlattı: Rus büyükelçiliğinin düzenlediği bir fotoğraf sergisi vardı. Konuşma sırası büyükelçiye geldiğinde bizim koruma olduğunu düşündüğümüz, siyah takım elbiseli bir adam büyükelçinin arkasında duruyordu. Bir anda havaya ateş açtı. Ardından büyükelçiyi vurdu.

Saldırgan daha çok Halep’le ilgili şeyler söyledi. Sonra insanların dışarı çıkmasını istedi. İnsanlar dışarı çıkarken birkaç el daha ateş etti büyükelçinin bedenine. Sanırım o esnada bir mermide davetlilerden birinin ayağına geldi. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin güvenlikleri bir polis kimliği göstererek girdiğini söyledi. İçeride yaklaşık 100 kişi vardı davetli olarak tamamını boşalttı. İnsanlar kaçarken büyükelçiye birkaç el daha ateş etti.

İÇERİDEN 10-15 EL SİLAH SESİ GELDİ

Özel Harekat ve polis ekipleri binanın çevresini çevirdi. 15-20 el sesi duyuldu. Çatışma yaşandığı belirtiliyor.

İÇİŞLERİ BAKANI OLAY YERİNE GELDİ

Polis ekiplerinin olay yerine düzenlediği operasyonda saldırganın dışarıda kıstırıldıktan sonra etksiz hale getirdiği belirtildi. İçişleri Bakanı süleyman Soylu’nun da sergi binasının içine girdiği belirtildi.

Ayrıntılar geliyor…

 

Fetih Medya- Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın