Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Rusya’dan Karlov davası ile ilgili açıklama

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Şubat 2019 | 5 Cemaziyelahir 1440 Pazar 16:59

’nın ’daki Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Karlov davasının birkaç ay sürebileceğini söyledi.

 

Rusya Büyükelçi Yerhov, Rusya Diplomasi Çalışanları Günü kapsamında Ankara’da bir araya geldiği Rus gazetecilerle görüşmesinde, birinci duruşması ocakta yapılan Karlov davasının birkaç ay daha sürebileceğini düşündüğünü belirti.

‘İDDİANAME, RUSYA’DAKİ İLGİLİ ORGANLAR TARAFINDAN İNCELENİYOR’

Yerhov şu ifadeleri kullandı:

Öncelikle şunu söylemek isterim ki, Rusya kolluk kuvvetleri bu davada Türk meslektaşlarıyla çok sıkı bir işbirliği içinde bulunuyorlar. Mahkeme başladı, iddianameyi de aldık. Bu, birkaç yüz sayfalık, Türkçe çok kapsamlı bir metin; şu anda Rusya’daki ilgili organlar tarafından inceleniyor.”

‘DAVANIN GİDİŞATINI TAKİP EDECEĞİZ’

Davanın birkaç ay sürmesine hazır olmak gerektiğini söyleyen Rus diplomat, sözlerine şöyle devam etti:

“Davanın daha başladığını ve ancak ilk muhakeme usullerinin geçildiğini unutmamak gerek. Celselerin ne zaman biteceğini söylemek çok güç, zira bu çok ciddi bir dava, çok sayıda zanlı bulunuyor. Davanın birkaç ay süreceğini düşünüyorum, buna hazır olmak gerek, gidişatını takip edeceğiz.”

Karlov suikasti davasının ilk duruşması 8 Ocak’ta görüldü ve 11 Şubat’a ertelendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Kasım ’de Ankara 2. Ağır Mahkemesi’ne iddianameyi gönderdi. İddianamede 28 zanlı bulunuyor. Bunlar arasında Fetullah Gülen ile katil Altıntaş’ın ‘abisi’ olduğu ve Rusya büyükelçisinin öldürülmesi emrini doğrudan verdiği iddia edilen eski BTK çalışanı Şahin Söğüt’ün isimleri dikkat çekiyor.

Bu arada Rusya Diplomasi Çalışanları Günü 2012’de yayınlanan bir başkanlık kararnamesinden beri her sene 10 Şubat’ta kutlanıyor. Bu , Andrey Vasilyev’in, Çar Korkunç İvan tarafından 10 Şubat 1549’da işlerine elçi olarak ataması nedeniyle seçilmiş. Nitekim bu tarih Rusya’nın ilk dış kurumunun kuruluşu olarak anılıyor.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.