Rusya’dan İran hava üssünü kullanmasıyla ilgili açıklama

Haberin Tarihi: 17 Ağustos 2016

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamada İran’a bombardıman uçakları konuşlandırmanın BM kararlarına aykırı olmadığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya’nın, Tahran’la varılan nükleer anlaşmaya ilişkin olarak kabul edilen 2231 numaralı BM kararını ihlal edip etmediğini inceleyeceklerini söylemişti.

Fetih Medya

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’a bombardıman uçakları konuşlandırarak Moskova’nın BM’nin 2231 numaralı kararını ihlal ettiğini düşünmek için bir sebep olmadığını vurguladı.

Sputnik Türkçe’de yer alan habere göre Lavrov, “Rusya İran’a savaş uçakları temin etmiyor, bu uçaklar yalnızca Suriye’deki terörle mücadele operasyonları kapsamında kullanılıyor” iddiasında bulundu. Lavrov konuşmasının devamında, “Bu nedenle Rusya’nın uçaklarını İran’a konuşlandırarak BM’nin 2231 numaralı kararını ihlal ettiğinden şüphelenmek için bir neden yok.” ifadelerini kullandı.

Lavrov’un bu açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner’ın, Rusya’nın, Tahran’la varılan nükleer anlaşmaya ilişkin olarak kabul edilen 2231 numaralı BM kararını ihlal edip etmediğini inceleyeceklerini söylemesi ardından geldi.Söz konusu BM kararı, İran’a savaş uçağı temin edilmesini ya da satılmasını yasaklıyor.

ABD-Rusya ilişkileri etkilenmemeli
Diğer taraftan İran’la ilgili yeni durumun Rusya ve ABD’nin Suriye kriziyle ilgili bir anlaşmaya varmasını engellememesi gerektiğini belirten Lavrov, Washington ve BM ile Halep’e insani yardım ulaştırılabilecek yeni rotalar bulunması meselesini görüşmekte olduklarını açıkladı. Lavrov, “Hem ABD hem de BM yetkilileriyle, Suriye-Türkiye sınırının kapatılması, ardından Halep’e giden Kastello yolu üzerinde kontrol sağlanması ihtimalini görüşüyoruz” dedi.

Lavrov, “Rusya ve ABD, Suriye’deki terörist gruplara yardım gitmesinin engellenmesi için Türkiye-Suriye sınırındaki kapılarda gözlem yapılmasının parametreleri üzerinde Şam’la anlaşması için BM’ye yardım ediyor” diye ekledi.

Fetih Medya Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?