Rusya’dan ABD’ye yaptırım tepkisi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Nisan 2018 | 21 Recep 1439 Cumartesi 06:21

Dışişleri Bakanlığı, ’nin ’ya yönelik yaptırım kararına tepki gösterdi. Açıklamada ‘ karşıtı saldırıya sert bir şekilde cevap vereceğiz ancak her şeyden önce Washington’a bizimle diliyle konuşabileceği yanılsamalardan kurtulmasını tavsiye etmek istiyoruz.’ denildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 2011’den bu yana ABD’nin Rusya’ya karşı 50’den fazla yaptırım uyguladığı hatırlatılarak, bunların hiç birinden sonuç alınamadığı kaydedildi.

ABD bi̇zi̇ korkutmaya çalışıyor

Açıklamada, “Washington, ABD vizesini reddetmek, Rus iş dünyasının varlığını ve finans aktiflerini dondurmak suretiyle özel mülke el konulmasına ve başkalarının parasının kesilmesine soygun denildiğini unutarak korkutmaya çalışıyor.” ifadesi kullanıldı.

Washington’un Rusya ile ekonomik iş birliğine zarar vererek sıradan Amerikalılara ve kendi seçmenlerine de zarar verdiği belirtilen açıklamada, ABD’nin giderek “Amerikan değerlerini reddetmeye başladığı” savunuldu.

Hiçbir baskı önleminin Rusya’yı seçtiği rotadan vazgeçirmeyeceği vurgulanan açıklamada, ABD’nin hedeflerine ulaşmadaki başarısızlığının sadece Rus toplumunu sağlamlaştırdığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Sert bi̇r şeki̇lde cevap vereceği̇z

Açıklamada, “Tabii ki mevcut ve herhangi yeni Rus karşıtı saldırıya sert bir şekilde cevap vereceğiz ancak her şeyden önce Washington’a bizimle yaptırımlar diliyle konuşabileceği yanılsamalardan kurtulmasını tavsiye etmek istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

ABD Hazine Bakanlığı, 7 Rus iş adamı, bu kişilerin kontrol ettiği 12 şirket, 17 üst düzey Rus yetkilisi, Rus devletine ait bir ticaret şirketi ve ona bağlı bir bankayı yaptırımlar listesine dahil etmişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın