“Rusya yaptırımı veto edecek”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Şubat 2017 | 28 Cemaziyelevvel 1438 Cumartesi 15:50

, ’de kullanan rejime yaptırım uygulanmasını öngören tasarının Güvenlik Konseyi’nde oylanması için çalışıyor. Ancak tasarıyı veto edeceğini açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi, kapalı oturumda Suriye’de kimyasal kullanımından sorumlu taraflara yaptırım uygulanmasını görüştü. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Suriye’de kimyasal kullanan rejime yaptırım uygulanmasını öngören tasarının BM Güvenlik Konseyi’nde oylanması için çalışıyoruz” dedi. Suriye’de kimyasal kullanan tarafların tespiti amacıyla BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünce (OPCW) oluşturulan misyonun (JIM) raporunun rejimin kimyasal kullandığını ortaya koyduğunu hatırlatan Haley, şöyle devam etti:

“Sonuçlar ortada ve bazıları bundan memnun değil, çok saçma. Rusya, rejime daha ne kadar bebek bakıcılığı yapacak ve bahaneler uyduracak. İnsanlar kimyasal silah saldırıları sonucu boğularak öldü. Bu barbarlıktır. Bu yüzden bu tasarının oylanması gerekiyor.”

’nın BM Daimi Temsicisi Francois Delattre de tasarının en kısa sürede oylanacağını söyledi.

İlgilinizi Çekebilir:  Lazkiye ribatında Ramazan

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov ise BM misyonunun kimyasal silahların kullanımına ilişkin araştırmaları devam ederken bu tasarının oylanmasını doğru bulmadıklarını ifade etti. Safronkov, “Rusya tasarıyı veto edecek.” dedi.

Bu vetoyla Rusya 2011’den bu yana 7. kez Suriye tasarısını veto etmiş olacak.

Tasarı, 11 askeri komutanın varlıklarının dondurulmasını, söz konusu kişilere seyahat yasağı uygulamasını, Suriye rejimine satışının yasaklanmasını, kimyasal silah geliştiren rejim yetkilileri ve kurumların kara listeye alınmasını öngörüyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın