Rusya ve Çin Esed’i korumaya devam ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Mart 2017 | 3 Cemaziyelahir 1438 Perşembe 13:00

Suriye’de kimyasal saldırısı düzenlediği tespit edilen rejimine yaptırım uygulanmasını isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını ve Çin’in veto ettiği bildirildi.

Suriye’de kullanan tarafların tespiti amacıyla BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünce (OPCW) oluşturulan misyonun (JIM) raporu, Esed rejiminin üç kez, ’in da bir kez kullandığını ortaya koymuştu.

Bu rapor doğrultusunda harekete geçen İngiltere, ABD ve , Suriye’de kimyasal silah saldırılarına karıştığı tespit edilenlere yaptırım uygulanmasını isteyen tasarı hazırladı. Aralık ayından bu yana süren müzakereler ve Rusya’yı ikna çalışmalarının ardından Konsey’de oylanan karar tasarısını Rusya ve Çin veto etti.

İlgilinizi Çekebilir:  Açtıkları tünel Esed Çetelerine mezar oldu

Tasarı için veto yetkisi olmayan Bolivya da olumsuz oy verirken diğer üyelerden , ve çekimser oy kullandı. 9 ülke ise tasarı lehinde oy kullandı.

Rusya’nın 7. Vetosu Oldu
BMGK’da bir tasarının kabulü için 15 üyeden en az 9’unun olumlu oy kullanması ve daimi üyeler Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere’nin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor. Böylece Rusya, Suriye iç savaşının başından bu yana BMGK’da 7. kez Suriye tasarısını veto etmiş oldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın