Rusya ve Batı arasındaki ‘casusluk savaşı’ hız kazandı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Nisan 2018 | 19 Recep 1439 Perşembe 07:11

Rusya ve Batı arasında “casusluk savaşı” tırmanmaya devam ediyor. Moskova, yabancı ülkelere gizli haritalar kaçırmaya çalışan bir hücresinin çökertildiğini duyurdu. medyası, casusların izindeki Batı istihbaratına yanıt olarak Rusya özel kuvvetlerinin de yabancı şebekeleri çökertmek için faaliyetlerini genişlettiğini duyurdu.

Washington ve Londra’nın “casus” sulamasıyla Rus diplomatları sınır dışı etmesi, taraflar arasında yeni bir çatışmanın daha başlamasına neden oldu. Rusya güvenlik yetkilileri, Batı başkentlerinde “casus operasyonları gerçekleştirdikleri” iddiasıyla geniş çaplı kovuşturma yürütülmesine dair endişelerini dile getirdi. Rus parlamenterler, çatışmanın genişlemesi hipotezleri arasında “Batı başkentlerindeki Rus istihbarat faaliyetlerini ortadan kaldırmak için büyük çaplı operasyonların başlayacağı” iddialarının da yer aldığını belirtti.

Rus Dış İstihbarat Servisi Başkanı Sergey Naryshkin geçtiğimiz günlerde ve ’den sınır dışı edilen Rus diplomatlar arasında istihbarat çalışanlarının da bulunduğunu ancak sayılarının az olduğunu kaydetti. Bu istihbarat çalışanlarının Rus büyükelçiliklerinde güvenliği sağladığını belirten Naryshkin, “Yabancı istihbarat, devletimizin ve dünyanın herhangi bir yerindeki vatandaşlarımızın çıkarlarını korumak ve istihbarat faaliyetlerini uygulamak için geniş mekanizmalara sahip” ifadesini kullandı.

Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) dün yaptığı açıklamada, “casusluk savaşı” hipotezlerini güçlendirmek için gizli askeri haritaları yabancı taraflara teslim etmeyi planlayan 4 kişilik bir grubun yakalandığını duyurdu. FSB, Moskova’nın kendi topraklarında Batı tarafından yürütülen casusluk faaliyetlerine karşı koymak için benzer adımlar atmaya hazır olduğuna dikkati çekti. Teşkilat tarafından yayınlanan bildiride askeri nitelikteki gizli materyalleri toplamaya çalışan hücrenin çökertilmesinin benzer faaliyetlerdeki şebekelerin nefes almamalarını sağlamak için atılan bir adım olduğu vurgulandı. Söz konusu , 3 Rus vatandaşını içerirken FSB de arama operasyonlarında “Rusya silahlı kuvvetlerine bağlı heyetinin gizli topografik haritalarının elektronik ve basılı kopyalarının” ele geçirildiğini duyurdu.

Moskova, aleyhinde alınan önlemlere karşı güçlü bir hamle başlattı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko yaptığı açıklamada NATO’nun diplomatların sınır dışı edilmesi kampanyasını 20 diplomatın akreditasyonunu iptal ederek desteklediğini belirtti. 20 Rus diplomatın akreditasyonunu iptal eden NATO, örgütten çıkartılan diplomatların yerine gönderilecek adayları da kabul etmeyeceğini duyurmuştu. Dışişleri Bakan Yardımcısı Gruşko, “Bu adım, uluslararası ilişkiler ve için tehlikeli bir meydan okumadır” ifadelerini kullandı. Özellikle gerginliğin tırmandığı dönemde özel öneme sahip iş birliklerine zarar vermemenin herkesin yararına olacağını söyleyen Aleksandr Gruşko, diplomatların sınır dışı edilmesini de “uluslararası ilişkiler açısından bir trajedi” olarak tanımladı. Gruşko ayrıca, “Birçok Batılı ülkede her şeyden önce ABD, İngiltere’deki Rus diplomatik varlığına sistematik bir yapıldı” diye konuştu. Rus yetkili, NATO’nun kararını da “Rusya’ya karşı örgütün askeri harcamalarındaki artışı meşru göstermeye çalışan büyük bir provokasyon” olarak nitelendirdi.

Rusya’nın düşmanca her türlü adıma cevap vereceğini söyleyen Aleksandr Gruşko, NATO’nun Rusya’nın komşularına askeri güç konuşlandırma girişimlerine izin verilmeyeceğini belirtti. Gruşko, “İhtiyaç duyulduğunda uygun şekilde yanıt vermemize olanak sağlayan askeri endüstrilerden oluşan bir kompleksimiz var” diyerek Rusya’nın kapasitesi sağlamak ve ülkenin meşru çıkarlarını korumak için daha etkili araçların tercih edileceğini vurguladı.

Bu durum, Moskova’nın Batı baskısı karşısında müttefiklerinden destek alma girişimleri ile de çakıştı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 7. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’na katılan Çinli mevkidaşı Wei Fenghe ile bir araya geldi. Çinli Bakan, konferansta Batı’ya dolaylı bir gönderirken Şoygu’ya hitaben “Çin’in yeni savunma Bakanı olarak tüm dünyaya ikili ilişkilerimizin geliştiğini ve stratejik iş birliğimizi güçlendirecek silahlı kuvvetlerimizin azmini göstermek için Rusya’ya ziyarette bulundum” dedi.
Bakan, liderlik ettiği Çin heyetinin Savunma Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen konferansa “Rusya’ya desteklerini ortaya koymak üzere” geldiğini belirtti. Özellikle ABD’ye “mevcut durumdaki Çin- Rusya silahlı kuvvetleri arasındaki güçlü bağların” gösterildiğini vurguladı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın