Rusya termonükleer füzelerini sergiledi

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Ekim 2016 | 25 Muharrem 1438 Çarşamba

Rusya termonükleer füzesi “Satan 2″nin fotoğraflarını ilk kez paylaştı. 10 bin kilometre menzile sahip “Satan 2” termonükleer füzesi saniyede 7 kilometre hızla uçuyor. 40 megaton ağırlığında savaş başlığı taşıma özelliği olan “Satan 2” ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombasından 2000 kez daha güçlü.

Rusya ve Batı ülkelerinin Suriye’deki iç savaş nedeniyle karşı karşıya geldiği bir dönemde Rusya ordusu termonükleer füzelerini sergiledi. Rusya ordusunun “Şeytan” olarak nitelendirdiği “RS-28 Sarmat” füzesinin 2018 yılında “SS-18” füzelerinin yerini alması bekleniyor.

ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombalarından 2000 kez daha güçlü olan termonükleer füze “Satan 2” Fransa büyüklüğünde bir kara parçasını kül edebiliyor.

“Satan 2” füzesinin ilk fotoğrafı üretici firma Makeyev Rocket tarafından yayınlandı. Makeyev Rocket’ın internet sayfasında “Satan 2” termonükleer füzesiyle ilgili şu bilgi de paylaşıldı: “Rusya Savunma Bakanlığı’nın emriyle 2010’da planlaması yapılan Sarmat füzesinin üretimine 2011’de onay verilmiş ve geliştirmesi 2012-2013 döneminde yapılmıştır. Sarmat, Rusya’nın stratejik gücünün güven altına alınması amacıyla tasarlanmıştır”

İlgilinizi Çekebilir:  Kolera salgınında bin 858 kişi hayatını kaybetti

16 nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip olan “Satan 2″nin radardan kaçma özelliği de bulunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gözü gibi koruduğu “Satan 2” füzeleri Rusya’nın başkenti Moskova’dan atıldığında İngiltere’nin başkenti Londra’ya ulaşabiliyor.

Rusya, caydırıcı güç çerçevesinde söz konusu füzeyle Avrupa’nın tüm başkentlerini vurma kapasitesine ulaşıyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?