Rusya, Suriye’ye S-300 teslimatına başladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Eylül 2018 | 20 Muharrem 1440 Pazar 09:44

Rusya Bakanı Sergey Lavrov, dün yaptığı açıklamada, Suriye rejimine S-300 sistemi teslimatına başladıklarını söyledi. Batılı ülkeleri, ’in () Suriye’de barışı sağlama çabalarını engellememeleri konusunda uyardı.

BM’nin ’taki binasında bir basın açıklaması düzenleyen Lavrov, “Malum olaydan sonra Başkan ’in talimatı üzerine Suriye’ye S-300 sistemlerinin teslimine başlandı. Bu sistem Suriye’deki personellerimizin güvenliğini sağlama çabalarımızı yüzde 100 güçlendirecektir” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İsrail ve ABD’nin sert tepkilerine rağmen geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, S-300 füze savunma sistemlerinin tesliminin 2 hafta içinde tamamlanacağını söylemişti.

Şoygu’nun açıklamasından bir hafta önce yönetimi, Suriye’de Rusya’ya ait bir İl-20 savaş uçağının düşürülmesinden İsrail’i sorumlu tutmuştu.

Diplomatik kaynaklara göre Rus savaş uçağının düşürülmesi ve Putin ile Erdoğan arasında varılan İdlib anlaşması, Suriye’de 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi () kararı çerçevesinde savaşı bitirecek bir çözüm için kapı açabilir.

BMGK, BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura’yı, yeni anayasaya ilişkin taraflar arasında uzlaşıyı sağlamak için görevlendirmişti.

De Mistura, anayasa komitesi belirlemeye çalışırken, komitede muhaliflerin yanı sıra rejim yandaşları ve bağımsızların da olacağını belirtmişti. Esed rejimi ise bu fikri reddetmişti.

ABD, , Almanya, Mısır, Suudi Arabistan ve Ürdün Dışişleri Bakanları, geçtiğimiz Perşembe günü, New York’ta gerçekleştirdikleri toplantı sonrası yayınladıkları ortak açıklamada, De Mistura’dan, anayasa komitesinin çalışmalarında kaydettiği ilerlemelere dair en geç 31 Ekim’de rapor sunmasını istemişti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın