Rusya, Suriye’ye S-300 teslimatına başladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Eylül 2018 | 20 Muharrem 1440 Pazar 09:44

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün yaptığı açıklamada, Suriye rejimine S-300 füze sistemi teslimatına başladıklarını söyledi. Batılı ülkeleri, Birleşmiş Milletler’in () Suriye’de barışı sağlama çabalarını engellememeleri konusunda uyardı.

BM’nin New York’taki binasında bir basın açıklaması düzenleyen Lavrov, “Malum olaydan sonra Başkan Putin’in talimatı üzerine Suriye’ye S-300 sistemlerinin teslimine başlandı. Bu sistem Suriye’deki personellerimizin güvenliğini sağlama çabalarımızı yüzde 100 güçlendirecektir” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İsrail ve ABD’nin sert tepkilerine rağmen geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, S-300 füze savunma sistemlerinin tesliminin 2 hafta içinde tamamlanacağını söylemişti.

Şoygu’nun açıklamasından bir hafta önce Moskova yönetimi, Suriye’de Rusya’ya ait bir İl-20 savaş uçağının düşürülmesinden İsrail’i sorumlu tutmuştu.

Diplomatik kaynaklara göre Rus savaş uçağının düşürülmesi ve Putin ile arasında varılan İdlib anlaşması, Suriye’de 2254 sayılı Birleşmiş Milletler (BMGK) kararı çerçevesinde savaşı bitirecek bir siyasi çözüm için kapı açabilir.

BMGK, BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura’yı, anayasaya ilişkin taraflar arasında uzlaşıyı sağlamak için görevlendirmişti.

De Mistura, anayasa komitesi belirlemeye çalışırken, komitede muhaliflerin yanı sıra yandaşları ve bağımsızların da olacağını belirtmişti. Esed rejimi ise bu fikri reddetmişti.

ABD, , Almanya, Mısır, Suudi Arabistan ve Ürdün Dışişleri Bakanları, geçtiğimiz Perşembe günü, New York’ta gerçekleştirdikleri toplantı sonrası yayınladıkları ortak açıklamada, De Mistura’dan, anayasa komitesinin çalışmalarında kaydettiği ilerlemelere dair en geç 31 Ekim’de rapor sunmasını istemişti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın