Rusya, Suriye’de devletçi Ukrayna’da ayrılıkçı

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Şubat 2017

Rusya, Suriye’de ayrılıkçı tanımazken Ukraynalı ayrılıkçıların pasaportlarını tanıyacak

Kremlin sözcüsü Peskov, Ukrayna’daki ayrılıkçıların pasaportlarının tanınmasına yönelik kararın uluslararası anlaşmalara ters olmadığını söyledi

Kremlin Basın Sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçıların kontrolü altındaki Donbas bölgesinde yaşayanların pasaport, doğum-ölüm gibi çeşitli belgelerinin Rusya’da kabul edilmesini öngören kararnamenin Minsk Anlaşması’na aykırı olmadığını savundu.

Peskov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözde Donetsk Cumhuriyeti ve Lugansk Cumhuriyeti pasaport ve belgelerinin Rusya’da geçerli olmasını sağlayan kararı insani gerekçelerle imzaladığını bildirdi.

Kiev’in Donbas’a uyguladığı ablukadan dolayı bu kararın alındığına dikkat çeken Peskov, kararın Minsk Anlaşması’na aykırı olmadığını ileri sürdü.

Rusya Devlet Başkanı Putin, hafta sonu Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçıların kontrolü altındaki Donbas bölgesinde yaşayanların pasaport, doğum-ölüm gibi çeşitli belgelerinin Rusya’da kabul edilmesini öngören bir kararname imzalamıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise “Bu, benim için Rusya’nın uluslararası hukuk kurallarını çiğnemesinin ve Rus işgalinin başka bir kanıtıdır” diyerek karara tepki göstermişti.

İlgilinizi Çekebilir:  Ölüm nedeni asla bilinmeyecek!

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Genel Sekreteri Aleksandr Turçinov, kararın Minsk Anlaşması’na aykırı olduğunu söylemişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?