Rusya: S-300 sevkiyatının ardından başka adımlar da gelecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ekim 2018 | 24 Muharrem 1440 Perşembe 18:55

Bakanı Sergey Verşinin, Rusya’nın ’ye gönderdiği S-300 sistemlerinin daha iyi düzeyde hava savunması sağlayacağını, bunun ardından başka adımların da atılacağını ifade etti.

 

İsrail F-16’larının Suriye’de 15 mürettebatlı Rus İl-20 uçağının düşürülmesine neden olduğu suçlamasıyla Rusya, Suriye’deki Rus askerlerinin güvenliğini arttırmak için S-300 sevkiyatı gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Verşinin “S-300 uçaksavar sistemlerinin kurulumu tamamlandı. Bu niteliksel olarak bir düzeyi sağladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun açıkladığı diğer adımlar da atılacak” dedi.

S-300’LER DÜN GECE SURİYE’YE İNDİ

Şoygu, Rus uçağının düşmesinin ardından S-300 ve başka teçhizatların Suriye’ye gönderileceğini açıklamıştı. Hava savunma sistemleri ise dün gece Suriye’ye inmişti.

İSRAİL’E TEPKİ

Verşinin, sevkiyatın karadaki durumu değiştirdiğini söylerken, İsrail’in S-300 sevkiyatından duyduğu memnuniyetsizliğe de değindi.

Verşinin “İsrailli meslektaşlarımızın bölgedeki eylemleri konusunda aklıselim davranmasını umuyoruz. Terörle mücadelenin elbette gerekli olduğunu düşünüyoruz, ancak bu arada Suriye’nin terörle ile ilgili olmayan hesapları görme alanı haline gelmemesi önemli” dedi.

“BİR KEZ DAHA İNCELEMELERİNİ UMUYORUZ”

Verşinin, Rusya’nın İsrail’le genel anlamda iyi ilişkilere sahip olduğunu ve İl-20 uçağına olanlarla ilgili verileri bir kez daha inceleyip çıkarım yapmalarını umduklarını ifade etti.

“İLETİŞİM KANALI HALA AÇIK”

Verşinin, ayrıca İsrail’le İl-20 faciasına rağmen kazaları önlemeye yönelik iletişim kanalının hala olduğunu ifade etti.

Verşinin “Son zamanlarda İsrail’le kazaları önlemeye yönelik gerçekten iyi temaslarımız oldu. Bu gerekliydi. Maalesef uçağımızla ilgili trajedi gerçekleşti, ancak bu iletişim kanalı hala var” dedi.

İsrail uçakları Suriye’de İl-20 uçağını Suriye hava savunma sistemlerinin hedefi haline getirip düşürülmesine açmıştı. İsrail yönetimi olaydan Esed rejimi ve ’ın sorumlu olduğunu iddia etmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın